Sıfırcı Hoca Fitch'ten Kritik Açıklama: Ek Faiz İndirimi ve Yeni ABD Yaptırımı Uyarısı Geldi

2023 seçimlerini işaret eden uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch hükümetin ek faiz indirimleri yapabileceğini işaret ederken ABD tarafından yeni yaptırımlar yapılabileceğini açıkladı.

Finans 28.09.2021 - 12:08 28.09.2021 - 12:24 Gülcan Özer

Türkiye'ye yönelik uyguladığı kredi notu politikası nedeni ile "sıfırcı hoca" olarak anılan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türk ekonomisi hakkında yeni değerlendirmelere yer verdiği bir açıklamada bulundu. Yaklaşan 2023 seçimlerine işaret eden Fithc seçim yatırımı olarak hükümetin yeni faiz indirimlerini dikte edebileceğini belirterek uyarı yaptı. 

Faiz indirimi yanı sıra Türkiye'nin Rusya'dan yeni askeri ekipman alması halinde Amerika tarafından yeni yaptırımlar ile karşılaşabileceği uyarısında bulunarak piyasalarda gerilim yaratan açıklamalar gerçekleştirdi. 

100 BAZ PUAN FAİZ İNDİRİMİ TÜRKİYE'Yİ NASIL ETKİLEYECEK?

Merkez Bankası tarafından yapılan 100 baz puan faiz indirimi hamlesini değerlendiren Fitch Ratings “Türkiye'nin faiz indirimi ılımlı dış iyileşmeye zarar verebilir” başlığı altında yeni bir rapor yayımladı. Yayımlanan raporda yapılan faiz indiriminin yeni yeni kendisini toparlamaya başlayan Merkez Bankası döviz rezervlerini de olumsuz etkileyeceği belirtilerek Türkiye'nin dış kırılganlıklarının yüksek olduğu belirtildi. 

Orta Vadeli Program'da (OVP), 2022 ve 2023'te büyüme hedefinin sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 5,5 olarak belirlendiğini, kendi beklentilerinin ise sırasıyla yüzde 3,5 ve yüzde 4,5 olduğu hatırlatılan raporda swap hariç net rezervlerin yaklaşık eksi 40 milyar dolar seviyesinde yer aldığı iddia edildi. Yurt içerisinde iç güvenin zayıflamasının dolarizasyon riskini arttıracağını belirten Fitch buna karşı temkinli yaklaşılmasını istedi. 

TÜRKİYE RUSYA'DAN YENİ ASKERİ EKİPMAN ALIRSA ABD YAPTIRIM UYGULAR MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Amerika'da yapılan yeni askeri ekipman alımı açıklamasına da dikkat çeken Fitch, Türkiye'nin Rusya'dan yeni askeri ekipman alımı halinde ABD 'nin yeni yaptırım kararı alabileceğini söyledi. 

TÜRKİYE'NİN KREDİ NOTU KAÇ?

Fitch Ratings tarafından yapılan son kredi notu değerlendirmesinde Türkiye'nin kredi notu BB-, görünümünü ‘durağan' olarak sabit bırakılmış ve bir değişikliğe gidilmemişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@