Sigara Tiryakilerini Üzen Haber! Sigaraya 2022 Zammı Kapıda!

Aralık ayının başında sigaraya yapılan zam sonrasında yeni bir zam haberi daha paylaşıldı. Sigaraya yeni yıl itibariyle yüzde 40 oranında zam yapılacak.

Gündem 27.12.2021 - 09:07 27.12.2021 - 09:08 Büşra Uluşen

Geçtiğimiz günlerde dolar kurundaki artış nedeniyle tütün ve tütün ürünlerine 2 TL zam yapılmıştı. Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte alkol ve sigara bandrollerine yeni bir zam daha yapılacağı öğrenildi. Özel Tüketim Vergisi Vergisine (ÖTV) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranında artış uygfulanması nedeniyle sigara ve alkole de yeni yılda zam yapılacak.

Bandrol Üretim Maliyetleri Arttı

Türkiye'de son aylarda binlerce ürüne yapılan zam haberleri paylaşılırken bir zamda tütün ürünlerine geldi. Sigara ve alkolde kullanılan bandrolün üretim maliyetinin 6 kat artması nedeniyle, geçtiğimiz günlerde yapılan 2 TL'lik zamma bir yenisi daha eklenerek en az 1 TL daha zam yapılacak. Böyle bir zammın da enflasyonu binde 5 orannda yükselteceği hesaplandı. Yani sigaraya yüzde 40'lık yeni bir zam yapılması halinde 20 milyon dolarlık maliyet oluşacağı kaydedildi. 

Sigaraya Zam Gelecek Mi?

2020 yılında bandrol fiyatlarına yüzde 100 ila yüzde 400 oranında zam yapılmış, bir sonraki sene ise bandrole yüzde 25 daha zam uygulanmıştı. 2022 yılında ise sigara ve alkollerde bandrol fiyatlarına yüzde 40-50 oranında zam yapılması için hazırlıklar başladı. 

Sigaraya gelecek zam ile birlikte yeni fiyatlar merak edilirken tüm sigara markalarında en az 1 TL'lik bir artış yapılacağı öğrenildi.

En Ucuz Sigara 17 TL Olacak!

Temmuz ayında sigaraya yapılacak olan yüzde 22.04'lük zam, enflasyon nedeniyle yürürlüğe sokulmamıştı. Ancak Temmuz ayından Aralık ayına Yİ-ÜFE yüzde 23.77 oldu. 6 aylık Yi-ÜFE'nin yüzde 28 olması nedeniyle sigaralara en az 1 liralık daha zam yapılacak.

Yeni fiyatlara göre en ucuz sigaranın fiyatı 17 TL olacak. Vatandaşlar sosyal medyada sigara zammına tepki gösterirken, yeni fiyatlar 2022 yılının ilk aylarından itibaren geçerli olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@