Sigara Ve Alkollü İçeceklere ÖTV Zammı! Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı!

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile sigara ve alkollü içeceklerden alınan Özel tüketim vergisi (ÖTV) arttırıldı. Alkollü içeceklerde ve sigarada ne kadar ÖTV artışı yapıldı?

Finans 27.05.2022 - 00:44 27.05.2022 - 00:44 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de önemli vergi kalemlerinden birisi haline gelen sigara ve alkollü içeceklerden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) ile alakalı olarak yeni bir Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu karar agöre hem sigaradan hem de alkollü içeceklerden alınan ÖTV oranları yükseltildi. 

SİGARA VE ALKOLLÜ İÇECEKLERDE ÖTV ARTIŞI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre sigarada 0,71 TL olan asgari maktu vergi 0,79 TL’ye çıkarıldı. 1 litre rakıda ÖTV miktarı ise 481,98 TL’den 602,48 TL’ye çıkarıldı. Diğer alkollü içeceklerde ve tütün mamüllerinde de ÖTV artışları yapıldı. 

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun Eki (III) Sayılı Listenin (A) ve (B) Cetvellerinde Yer Alan Bazı Mallara Uygulanan Asgari Maktu ve Maktu Vergi Tutarlarının Yeniden Belirlenmesi ile Anılan Kanunun 12 nci Maddesinin (3) Numaralı Fıkrası Hükmünün Bazı Mallarda 2022 Yılı Temmuz-Aralık Dönemi İçin Uygulanmaması Hakkında Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan ÖTV artışlarına dair detaylar da belli oldu. 

ötv zamı 1

ötv zamı 2

SİGARAYA YÜZDE 10, ALKOLLÜ İÇECEKLERE YÜZDE 25 ÖTV ZAMMI

Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile sigara ürünlerinde yüzde 10 oranında ÖTV zammı yapıldı. Alkollü içeceklerde ise ÖTV zammı oranı yüzde 25 oldu. Artık sigara ve alkollü içeceklerden devlet daha fazla oranlarda ÖTV tahsil edecek. Tütün mamullerinden ve tüm alkollü içeceklerden alınan ÖTV'ye dair detaylar tablolar halinde Resmi Gazete'de yayınlandı. 

ZAMLAR UYGULANMAYA BAŞLANDI MI?

Sigaraya yapılan ÖTV zammının ardından insanlar hemen sigaraya zam geldi mi sorularını sormaya başladılar. Devlet tarafından ÖTV artışı yapıldı. Firmaların sigara zammı yapıp yapmayacakları tamamen onların inisiyatifinde olacak.

Yapılan ÖTV artışı ile bir paket sigaradan tahsil edilen ÖTV'de 1,69 TL'lik artış meydana geldi. Aynı şekilde 70'lik rakıdan alınan ÖTV'de de 45 TL artış yapıldı. Uygulanacak olan zam miktarını da firmalar belirleyecek ve kamuoyuna duyuracaklar.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@