Sigara Zamlarını Duyuran İsim Açıkladı, Yeni Zam Geliyor! Sigara Fiyatlarına Ne Kadar Zam Yapılacak?

Türkiye'de sigara fiyatlarına yapılan zamları önceden duyuran Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş yeni bir zam açıklaması yaptı. Sigaraya kaç TL zam gelecek?

Finans 30.12.2021 - 21:42 30.12.2021 - 21:42 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de sigara fiyatlarına kısa bir süre önce 2 TL tutarında zam yapılmıştı. Sigara tiryakisi vatandaşlar yapılan bu yeni zamma alışmaya çalışırken yeni bir zam daha kapıya dayandı. Sigara zamlarını önceden duyuran isim olan Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş tarafından yeni bir zam açıklaması yapıldı. Sigaraya zam yapılacak mı? Sigara fiyatları ne kadar artacak?

SİGARAYA YENİ ZAM AÇIKLAMASI

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş yaptığı yeni sigara zammı açıklamsında, "Umarım gelmez ama sigara fiyatlarına en az 3 TL zam bekleniyor. ÖTV kaldırılsın ve fiyatlar düşsün. Bu şekilde kaçak sigaraya olan teşvik ve yönlenme de azalır. Böylece devlet de vergi kaybını ortadan kaldırarak daha çok vergi geliri elde eder. Aksi durumda bu zamlar kaçak sigaraya yönelmeyi arttıracaktır." dedi.

SİGARAYA YENİ ZAM NE ZAMAN GELİR?

Sigaraya yeni zammın ne zaman gelebileceğine dair de büyük bir merak yaşanıyor. Genelde her yıl Ocak ayının başında sigaraya ÖTV zammı yapılıyor. ÖTV matrahında yükseltmeye gidilmesi ile sigara fiyatları her yılın ilk iki haftası içerisinde yükseliyor. Geçtiğimiz yıl bu zam yapılmamış ama daha sonra belirli periyotlarla sigara zammı devreye alınmıştı. Şu anda sigaradan alınan ÖTV'de herhangi bir artırım yapıldığına dair resmi bir açıklama yapıldı. Ancak sektöre göre Ocak ayında sigara fiyatlarında bir ÖTV artırımı uygulanacak.

SİGARA FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

Sigara fiyatlarında 3 TL'lik zam uygulanması ile beraber fiyatlarda ciddi bir artış kaydedilecek. 18 TL'ye satılan sigaranın fiyatı 21 TL'ye, 19 TL'ye satılan sigaranın fiyatı 22 TL'ye, 20 TL'ye satılan sigaranın fiyatı 23 TL'ye çıkacak. Yaklaşık iki aylık süreçte yeni zamla beraber sigara fiyatları paket başına 5 TL artmış olacak. Ancak henüz resmi bir zam açıklaması yapılmış değil.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@