Sigarada ÖTV Artışı Hesaplama Detayları! Hangi Sigaraya Kaç TL Zam Yapılacak?

Sigarada ÖTV zammının detayları belli oldu. Yapılan hesaplamalara göre en düşük fiyatlı sigara 22 TL'ye yükselecek. İşte sigarada ÖTV zammının ayrıntıları...

Sigarada ÖTV Artışı Hesaplama Detayları! Hangi Sigaraya Kaç TL Zam Yapılacak?

Sigaraya beklenen 2022 zammının detayları netleşmeye başladı. her yılın başında sigarada ÖTV artışı yapılarak fiyatlara zam uygulanıyordu. Bu yıl sigarada Özel Tüketim vergisi (ÖTV) maktu tutarlarında yüzde 47,40 artış yapıldı. Böylelikle sigarada vergisel maliyetler artmış oldu. Ancak bu ÖTV artışının sigara fiyatlarına ne kadarlık zam olarak yansıyacağı bilinmiyordu. Hesap uzmanları sigara fiyatlarına gelmesi muhtemel zamları hesaplayarak açıkladılar.

EN UCUZ SİGARA 22 TL OLACAK!

Vergi artışı ile sigara fiyatlarında en az yüzde 15 ve en fazla yüzde 26 arasında zam uygulanacak. Bu zamların gerçekleşmesiyle beraber piyasada satılan en düşük fiyatlı sigara 22 TL olacak. Bu fiyatın altında herhangi bir marka sigara satışı yapamayacak. Zam oranı ucuz sigaralarda daha yüksek olacak ve dar gelirli vatandaşların tercih ettikleri bu sigaralarda ucuzluk kalmayacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yayınlanan ÖTV artışına göre sigaralardan alınan asgari maktu ÖTV tutarı 0,4883 TL'den 0,7197 TL'ye çıktı. Yine sigarada maktu ÖTV tutarı da 0,4851 TL'den 0,7150 TL'ye yükseltildi. Nispi vergi oranında ise değişiklik yapılmayarak yüzde 63 olarak uygulanmasının devamına karar verildi.

1 PAKET SİGARADAN ALINACAK EN DÜŞÜK ÖTV MİKTARI 15,11 TL OLACAK

Sigaraya yapılan yeni ÖTV zammı ile beraber bir paket sigaradan alınacak olan en düşük ÖTV miktarı 15,11 TL oldu. Bunun üzerine ayrıca sigaralardan paket başına yüzde 18 de KDV alınıyor. Maktu vergi tutarlarında yapılan bu zamlarla beraber nispi yüzde 63'Lük vergi düşük kaldığından dolayı da firmaların sigara fiyatlarına zam yapmaları tercih değil zorunluluk haline geldi.

HANGİ SİGARAYA NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Vergi artışı en çok düşük fiyatlı sigaraları etkileyecek. Şu anda 17,5 TL'ye satılan sigaralara en az 4,5 TL zorunlu zam yapılacak. Bu şekilde aynı sigaranın fiyatı 22 TL'ye yükselecek. 18 TL'ye satılan sigaralara ise 4 TL zam uygulanarak 22 TL'den satılmalarına başlanacak. Yapılacak olan 4 TL'Lik zammın 3,90 TL'si vergi olurken 0,10 TL'si de üretici firmaya gidecek. 20 TL'ye satılan sigaralar ise 23 TL'den satılmaya başlanacak.

SONRAKİ HABER