Sigarada Son Dakika ÖTV Zammı Belli Oldu! Sigara ve Alkol Fiyatlarına Yeniden Zam Geliyor!

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile içki ve sigarada ÖTV tutarı artırıldı. Alınan yeni karar sonrasında güncel sigara fiyatları merak ediliyor! İşte detaylar...

Finans 28.05.2022 - 17:17 28.05.2022 - 17:22

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları artırıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan kararın ardından sigara ve alkol fiyatları için yeni tarifede belli olmaya baladı. ÖTV tutarında yapılan değişiklik sonrasından içkide yüzde 25, sigarada ise yüzde 10 ÖTV artışı yapıldı. Yılbaşından bu yana alkolde vergi oranı ise yapılan yeni zam sonrasında yüzde 84 seviyesinin üzerine çıktı. Sigarada ise vergi oranı yüzde 61’e dayanmış durumda.

Sigara Fiyatlarına Ne Kadar Zam Geldi?

Sigara fiyatları için ÖTV düzenlemesi sonrasında yeni oranlar belli oldu. Sigarada 0,71 lira olan maktu vergi tutarı, 0,78 liraya yükseldi. Sigarada uygulanan yüzde 10’luk ÖTV artışı ile beraber bir paket sigaradan alınan ÖTV 1 lira 69 kuruş artmış oldu. Henüz sigara fiyatlarına zam yansıtılmadı. Ancak sigara fiyatlarına yapılan düzenleme sonrasında 2 ile 4 TL arasında zam gelmesi bekleniyor.

Alkolde Yüzde 80’in Üzerinde Artış

sigara-otv-artisi-emlak365

2022 yılının başından itibaren saf alkolün fiyatı 326.99 TL’den 481.9 TL’ye yükseltildi. Vergi tutarı ise yüzde 25’lik artış sonrasında 602.48 TL’ye çıktı. Böylece yılbaşından itibaren toplam artış oranı yüzde 84,2 olarak hesaplandı.

Mayıs Ayının Başında Zam Gelmişti!

BAT ve Philips Morris grubu sigaralara en son 5 Mayıs 2022 tarihinde 2 lira zam gelmişti. Normal şartlar altında Temmuz ayında yapılması beklenen zammın enflasyon artışına da dayalı olarak sürpriz bir şekilde Mayıs ayının ilk günlerinde gelmesi dikkat çekmişti. ÖTV artışının ise enflasyona temmuz ayında otomatik olarak yansımayacağı ifade ediliyor.

Temmuz ve Aralık 2022 yılını kapsayan ikinci 6 aylık dönem için alkollü içecekler ve sigara fiyatlarına yapılması muhtemel yüzde 60’a varan ÜFE güncellemesinin ise olmayacağı ifade ediliyor. 28 Mayıs itibariyle alkol ve sigara fiyatlarına henüz yeni zam yansıtılmasa da önümüzdeki dönemde fiyatların yeniden zamlanması bekleniyor.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@