Sığınmacılar İstanbul'un Konut Piyasasını Adeta Uçurdular

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin yaptığı saha araştırmaları sonucunda İstanbul'daki sığınmacı haritasını çıkardı ve sığınmacıların İstanbul'da konut fiyatlarını uçurduğunu açıkladı.

Emlak Haberleri 09.05.2022 - 15:45 09.05.2022 - 15:45 Gülşah Konuk Akın

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, yerel yöneticiler, muhtarlar ve kamu görevlileri ile bir saha araştırması yaptı. Araştırmalar sonucunda da İstanbul'un sığınmacı haritası çıkarıldı. Harita İstanbul'un her ilçesinde yabancı yoğunluğu olduğunu gözler önüne serdi. 

istanbul-sığınmacı-haritası

BÖYLE BİR NÜFUS ARTIŞINI HİÇBİR İLÇE KALDIRAMAZ
Sığınmacı haritasını değerlendiren Tekin, İstanbul'un 39 ilçesinde, geçici korumalı, ikamet izinli ya da kaçak 2 milyonu aşan insan yaşadığını, Suriye'nin yanı sıra Pakistan, Irak, Afganistan, Uganda, Nijerya, Kongo ve Libya'ya kadar pek çok ülkeden insan olduğunu açıkladı. Resmi nüfusu 1 milyon olan Esenyurt ilçesinde 250 bin de yabancı olduğunu, böyle bir nüfus artışını hiçbir ilçenin kaldıramayacağını vurguladı. 

Valilik verilerine göre İstanbul'da 1,3 milyon yabancı bulunduğunu fakat valiliğin, kaçak göçmenleri takip etmediğini, açıklanan 1,3 milyona kaçakların dahil olmadığını, İstanbul'un her ilçesinde binlerce düzensiz göçmenin olduğunu, kamu görevlilerinin daha sıkı çalışarak düzensiz göçmenleri takip etmesi gerektiğini açıkladı.

gürseltekin-istanbul-sığınmacı-haritası

SIĞINMACILAR İSTANBUL'DA KONUT PİYASASINI ADETA UÇURDULAR
Sığınmacıların İstanbul konut piyasası üzerinde çok ağır etkileri olduğunu söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Sultanbeyli, Esenyurt, Bağcılar gibi ilçelerdeki kira fiyatlarının arttığını söyleyerek: " Yabancıları suçlayarak hiçbir yere varamayız. Sorun bu göçmen politikasını tercih eden, uygulayan hükümet. Suriye'de barışın sağlanması ve sınır güvenliğimizin korunmasıyla bu sorunu çözebiliriz. AKP iktidarının tercihlerinin bedelini hem 83 milyon vatandaşımız hem de 8 milyon yabancı çok ağır bir şekilde ödüyor. Halkın yüzde 91'i kalıcı, gerçekçi bir çözüm istiyor." ifadelerini kullandı.

Emlak365.com

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@