Sigortasız Çalışanlara, Hiç Çalışmayanlara Emeklilik ve Yaşlandıklarında Aylık Maaş Hakkı

Çalışma hayatında yer alan ancak sigortaları bulunmayan vatandaşlar ile iş hayatında olmayanlar, ev hanımları emekli olma hakkına sahipler.

EKONOMİ 15.02.2020 - 15:42 15.07.2021 - 00:10 SERHATMEDYA

Çalışma hayatında yer alan ancak sigortaları bulunmayan vatandaşlar ile iş hayatında olmayanlar, ev hanımları emekli olma hakkına sahipler. Peki bu vatandaşlar nasıl ve hangi şartlarda emekli olabilirler. İşte madde madde emeklilik imkanı detayları.

Türkiye'de çalışma hayatında yer alan vatandaşların sayısı yaklaşık 25 milyon civarında. Bu vatandaşların çoğunun ortak amaçlarından bir tanesi de yaşlandıklarında emekli olabilmek ve yaşlılık zamanlarında ekonomik açıdan mağdur olmamak. Bu kapsamda bu vatandaşlar uzun bir çalışma hayatı sürecinde önemli fedarkarlıklar gösteriyorlar. KİMLER NASIL EMEKLİ OLUR?Emekli olamk için büyük çaba sarfeden vatandaşların sağlamaları gereken 3 temek koşul bulunuyor.bu koşulların tamamının aynı anda sağlanması durumunda ise emeklilik hakkı elde ediliyor. Ancak bu şartlardan herhangi biri eksik olsa bile vatandşalar emekli olamıyorlar. Bu emeklilik şartları ise mevzuatta yer alan süre kapsamınca sigorta primi ödemiş olmak, gün şartını tamamlamak ve belirtilen yaş aralığında olmak. ÇALIŞMAŞMAYANLARA EMEKLİLİK HAKKIBu kapsamda çalışma hayatında yer almayan, sigortasız çalışan yada sigorta gerektirmeyen işlerde çalışan vatandaşların ise emekli olmaları için tek yol bulunuyor. Bu vatandaşlar SGK tarafından sağlanan isteğe bağlı emeklilik ise emekli olabiliyorlar. Bunun için SGK'ya yazılı başvuru yapan vatandaşlar daha sonra aylık prim ödemesi yapmaya başlıyorlar. Aylık prim ödeyen vatandaşlar prim şartının sağlanmasının ardından diğer şartları da sağlarlarsa emekli olabiliyorlar. 2020 yılında SGK tarafından açıklanan isteğe bağlı prim tutarları ise şu şekilde;İsteğe bağlı sigorta primi 2020 yılında aylık 941 TL oldu. Bu rakam ev hanımları için ise 847 TL, SSK Tarım 2925 kapsamında yer alan vatandaşlar için ise 478 TL, esnaf 1479'a göre 927 TL, çiftçiler 2926'ya göre ise 781 TL. 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@