Şimdi Ev Alan Aldı, 2019 Yılında Bu Fiyatlar Hayal Olacak!

Yükselen konut kredisi faiz oranları için indirim bekleyen vatandaşlara DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz'dan uyarı geldi. Konut fiyatlarına büyük zam kapıda!

EMLAK HABERLERİ 19.08.2018 - 11:22 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Yükselen konut kredisi faiz oranları için indirim bekleyen vatandaşlara DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz'dan uyarı geldi. Konut fiyatlarına büyük zam kapıda!

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ev almak için bekleyen vatandaşları ellerini çobuk tutmaları konusunda uyardı.Bugün ev fiyatlarının normalde olması gereken fiyattan yüzde 50 daha ucuz olduğunu iddia eden Yılmaz, 2019 yılında bu fiyatlarla konut almanın imkansız olacağını iddia etti. Yabancılara Konut Satışı Sektörün En Önemli Önceliği Yılmaz yapmış olduğu açıklamasında markalı konut sektöründe satış problemi olmadığını iddia ederek "Dönemsel sorunlar ise çarkı durdurmuyor. Fakat sektörün bazı sıkıntıları bulunuyor. Mesela önümüzde yabancıya satış konusu var.1 milyon dolarlık konut al, sana vatandaşlık vereyim diyoruz. Bu çok yüksek. Kaba bir hesapla, bugün konut alan aslında neredeyse yüzde 50`lik bir indirimle ev sahibi oluyor. Şunu net olarak söyleyebilirim; 2019`da şu an gördüğünüz bu fiyatlar resmen hayal olacak” diyerek vatandaşları konut satın almak için beklememeleri yönünde uyardı. Cari Açık Yabancıya Konut Satışı İle Kapanır Türkiye'nin inşaat sektöründeki gücüne de değinen Yılmaz yabancılara konut satışı için talep edilen vatandaşlık sınırının düşürülmesi durumunda büyük bir satış patlaması yaşayacaklarını iddia etti. Yılmaz açıklamasında yabancılara 2018 yılının ilk 7 ayında 14 bin konut satıldığını söyleyerek sektörün bu konuda desteklenmesini istedi. Beklenen adımların atılması durumunda 3 yıl içerisinde yabancılara 30 milyar dolarlık konut satışı yapılacağını belirten Yılmaz hedeflerinin 5 yıl içinde bu rakamı 30 milyar dolar seviyesine çekmek olduğunu belirtti. Yabancıya konut satışı için uygulanan yasal prosedürlerin de azaltılması istendi. Konut Fiyatları Uçacak! Konut maliyetlerinin giderek arttığına da dikkat çeken Yılmaz “Konut fiyatları, İstanbul gibi İzmir gibi dünyanın gözbebeği iki şehir için çok ucuz kaldı.Maliyet artışları fiyatlara şimdilik yansıtılamadı. Sadece 2017'de inşaat maliyetlerinde yüzde 25 artış oldu. Buna son kur hareketlerindeki maliyet artışını eklersek bu rakam yüzde 45'lere kadar yükselebilir. İnşaat maliyetleri bu kadar artarken konut fiyatlarındaki artış yüzde 9’larda seyretti. Kaba bir hesapla, bugün konut alan aslında neredeyse yüzde 50'lik bir indirimle ev sahibi oluyor. Şunu net olarak söyleyebilirim; 2019'da şu an gördüğünüz bu fiyatlar resmen hayal olacak” diyerek vatandaşları konut almaları yönünde uyardı. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@