Şimdi Ev Sahipleri Düşünsün! Hükümet Yüksek Kiraya Avrupa Modeli Getiriyor

Yüksek kira fiyatlarına Avrupa modeli çözüm önerisi geldi. Hükümet yüksek ev kiraları için Avrupa'da uygulanan model üzerinde duruyor. İşte söz konusu düzenlemenin detayları.

Emlak Haberleri 14.09.2021 - 08:30 14.09.2021 - 08:30 Mustafa KARAGÖZ

Vatandaşlar için en önemli sorunlardan bir tanesi ev kiraları oldu. Özellikle 2021 yaz dönemi ve sonrasında hem piyasanın hareketlenmesi hemde yüz yüze eğitimin başlaması gibi nedenler konut kira fiyatlarının çok yükselmesine neden oldu. 

YÜKSEK KONUT KİRA FİYATLARINA AVRUPA MODELİ

Son dönemlerde ev sahipleri kira fiyatlarını çok yükseltti. Salgın nedeniyle duran piyasa, artan konut talebi, yeni evliliklerin artması, yüz yüze eğitimin başlaması, üniversitelerin açılması gibi nedenleri bahane eden ev sahipleri kira fiyatlarını yüzde 50'den fazla oranlarla yükselttiler. Araştırmalar 81 ilde son bir yılda kiraların ortalama yüzde 55 arttığını ortaya koydu.

Özellikle üniversite illeri olan Bursa, Konya, Erzurum ve Samsun gibi yerlerde kiralar son bir yılda yüzde 50'nin üzerinde arttı. Vatandaşların şikayetleri kentlerin milletvekilleri Maliye Bakanlığı'na ilettiler. Bakanlık ise sorunun çözümü için çözümü için çalışma başlattı. Çözüm paketi en kısa zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın masasına iletilecek. 

AVRUPA MODELİ ÖN PLANDA

Artan kira fiyatlarının önüne geçilmezken hükümet bu alanda düğmeye bastı. Avrupa'nın birçok şehrinde olduğu gibi ev kiralama şirket modeli üzerinde duran hükümet kira fiyatlarını dengelemeye çalışacak. Kira şirketleri için sadece kiraya verilecek evlerin yapılması planırken bu sayede sadece kiralık evler inşa edilecek. 

Avrupa başta olmak üzere batılı ülkelerin büyük çoğunluğunda kiralık evler kişilere değil şirketlere ait oluyor. Şirketler, vatandaşlar ile yaptığı sözleşmeler çerçevesinde kiralarını alıyor. Evler şirketlere ait olduğu için kısa sürelerde çıkartma gibi durumlar söz konusu olmuyor. Hükümet ise bu planın üzerinde duruyor. 

Mevzuat Oluşturulacak

Söz konusu düzenleme için öncelikli hedef mevzuat oluşturulması. Üretilmesi planlanan kiralık evler için şirketlerin satış yapmaması için mevzuat oluşturulacak. Mevzuat sonrası kiralık ev şirketleri evleri kiralayacak. Evleri kiralayanlar şirketler olacağı için evden çıkarma gibi durumlar da yaşayanmayacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@