Şimdiki Zamları Mumla Arayacağız! Yeni Yıl Sonrasında Yeni Zamlar Kapıda

Market raflarında arka arkaya gelen zamlar vatandaşı düşündürürken aynı zamanda korkutan açıklama geldi. Yeni yılda yeni zamlar kapıda!

Finans 11.12.2021 - 11:35 11.12.2021 - 11:38 Elif İşçi

Arka arkaya gelen zamlar etiketlere yansımaya başladı. Market raflarında etiketler sürekli olarak değişmeye devam ederken vatandaşın alım gücü düşmeye devam ediyor. Son günlerde süt fiyatlarına gelen zamlar konuşuluyor. Bir günde süt fiyatlarına yüzde 48 oranında zam geldi. Ancak market raflarında fiyatlarına yüzde 100 olarak yansıdı.

Pek çok vatandaş alışveriş yaparken artık düşünerek hareket etmek zorunda. Özellikle temel besin maddelerine gelen zamlar vatandaşı kara kara düşündürmeye devam ediyor. Bunun yanı sıra fiyatların fırsatçılar tarafından gerçekleştirilen stokçuluk nedeniyle normalden daha fazla arttığı belirlendi. Hükümet stokçuluk ve fahiş fiyat artışı ile başa çıkmaya çalışıyor.

KUR DALGALANMASI ENDİŞEYİ ARTIRIYOR

Şimdiki Zamları Mumla Arayacağız! Yeni Yıl Sonrasında Yeni Zamlar Kapıda2

Son günlerde ürünlere ardı ardına gelen zamların kurda meydana gelen aşırı dalgalanma nedeniyle yaşandığı biliniyor. Bunun üzerine kur dalgalanmasının önüne geçebilmek için ihracat sürecinin artırılması planlanıyor.

Üretim sürecinin artması fiyatları düşürebilir ancak bunun için teşviklerle birlikte tarımsal üretimin artırılması planlanıyor. Hem ithalat hem de ihracatta meydana gelebilecek sorunlar büyük bir kararlılıkla çözülebilir. Bu durumda gıdada meydana gelen darlık ve bundan dolayı ortaya çıkan dışa bağımlılık ortadan kaldırılabilir.

YILBAŞINDAN SONRA ASIL BÜYÜK ZAMLAR GELİYOR!

Asıl korkutan açıklama ise yeni geldi. Ülkenin dışa bağımlılığı ve döviz kurlarında meydana gelen dışa bağımlılık nedeniyle her ay ürünler daha tehlikeli bir hale geliyor. Günümüzde stokçuluk nedeniyle karını her geçen gün biraz daha artıran kişi ve kurumlar bulunuyor.

Maliyetlerin dışa bağımlılık nedeniyle şimdiden yüzde 70 oranında arttığı belirlendi. Bu durumda fiyat etiketleri de kaldırıldı. Şimdiye kadar yapılmış olan zamlar tartışmalara neden olurken bunun yerine yenilerinin geleceği düşünülüyor. Asıl zamlar ise yeni yıldan sonra etiketlere yansımaya devam edecek. Vatandaş şimdiden zamlar karşısında nasıl hareket edeceğini düşünüyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@