Simit Yemek Lüks Oluyor: Fiyatlara Zam Üstüne Zam!

Geçtiğimiz aylarda fiyatı 3 liraya yükselen simide yeni bir zam geliyor. Ankara Simitçiler Odası, simit fiyatlarının 5 liraya çıkacağını açıkladı.

Gündem 27.01.2022 - 09:00 27.01.2022 - 09:00 Büşra Uluşen

Hızlı kahvaltıların vazgeçilmezi adı Ankara'da 'simit', İzmir'de 'gevrek' olan simide yeni bir zam geliyor. Artan maliyetler nedeniyle geçtiğimiz aylarda ekmek fiyatını geçen simide yeni zam yolda. 

Ankara'da şu an 3 liradan satılan simit önce 4, daha sonra da 5 lira olacağı iddia ediliyor. Ankara Simitçiler Odası, simit fiyatının 4 liraya çıkarılmasını talep etti, mart ayında ise 5 lira olmasını istiyor. 

Simitçiler Odası'nın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne gönderdiği yazıda, 50 kilogram unun 390 lira, 25 kilo susamın 850 lira olduğu belirtilerek elektrik, yakıt, personel ve kira masraflarının da arttığı göz önünde bulundurularak zam istendi. 

ESNAF MALİYETLERLE BAŞA ÇIKAMIYOR

Simitçiler Odası'nın simit, açma, poğaça ve döner pidesi fiyatının 4 liraya çıkarılmasını talep ettiği yazıda, dolar kurunun değişkenlik göstermesi, elektrik, su, doğalgaz, personel, kira giderleri ve ekonomik şartlar nedeniyle fiyat listesinin yeniden belirlenmesi istendi. 

ankara simidi zam

Un ve susamın fiyatlarının arttığının altı çizilerek 25 kg susamın 850 TL, 50 kg unun 390 TL ve 1 koli mayanın 160 TL'ye çıktığı belirtildi. 

İŞYERLERİ KAPANIYOR

Ankara Simitçiler Odası Başkanı Savaş Delibaş, pandemi nedeniyle 2 yılda 100 simit dükkanının kapandığını dile getirdi. Delibaş, durumun böyle gitmesi halinde 100 işyerinin daha kapanacağını ve bu nedenle simitte 4 lira için onay beklediklerini söyledi. Simitçi dükkanı olan bir esnafa 50 bin lira elektrik faturası geldiğini aktaran Delibaş, simidin mart ayında 5 liraya çıkacağını söyledi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@