Sinop ve Akkuyu Nükleer Santrali İçin Bakan Dönmez'den Yeni Açıklama!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yakından takip edilen Akkuyu ve Sinop Nükleer Santrali projeleri hakkında son durum ve inşaatları hakkında bilgi verdi.

GÜNDEM 20.01.2020 - 14:57 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yakından takip edilen Akkuyu ve Sinop Nükleer Santrali projeleri hakkında son durum ve inşaatları hakkında bilgi verdi.

Yapımı devam eden nükleer santraller hakkında bilgi veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez projelerin son durumlarını aktardı. AA muhabirine konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Bakan Dönmez Sinop Nükleer Santrali için başka bir tedarikçi ile anlaşabileceklerini dile getirdi. SİNOP NÜKLEER SANTRALİ İÇİN BAŞKA TEDARİKÇİ Mİ BULUNACAK?Japon tarafı ile sözleşmenin sonlandırıldığını belirten Bakan Dönmez "Japon tarafıyla bu konudaki iş birliğimize devam etmeme konusunda mutabık kalındı. Sinop'a başka bir tedarikçi ile de nükleer santralin yapımı söz konusu olabilir" dedi.Japonya'nın artık tamamen gündemden çıktığını belirten Dönmez "Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. tarafından hazırlanan fizibilite çalışmasının Bakanlığımızı takvim ve fiyat yönünden tatmin etmediği Japon tarafına bildirildi.Japon tarafıyla bu konudaki iş birliğimize devam etmeme konusunda mutabık kalındı. Sinop'ta başka bir tedarikçi ile de nükleer santralin yapımı söz konusu olabilir" diyerek son durum hakkında bilgi verdi. AKKUYU NÜKLEER SANTRELİNDE SON DURUM NE?Bakan Dönmez "İkinci ünitenin inşaat lisansı 2019'un ağustos ayında verildi. Yakın zamanda bu ünitede inşaata başlanması öngörülüyor" diyerek son durumu paylaşırken  "2019'da hidrolik santrallerden elde edilen elektrik uzun yıllar ortalamasının üzerindeydi.Yenilenebilir enerji meteorolojik olaylara bağlı. İkincisi ise çevresel yükümlülüklerini yerine getirmeyen santrallerin kapanmasıyla yerli kömürden üretilen elektrik enerjisi bir miktar düşüş gösterebilir. Bu iki husus birlikte değerlendirildiğinde 2020'deki yerlilik oranının yüzde 50'nin üzerinde olmasını bekliyoruz" dedi. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@