Şirket Tapu Alımı / Devri İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Tapu alım satım işlemleri gerçek kişiler tarafından yapılabildiği gibi tüzel kişiler tarafından da yapılabilmektedir. Peki, şirket tapu alımı / devri için gerekli evraklar nelerdir?

EMLAK HABERLERİ 21.07.2018 - 14:26 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Tapu alım satım işlemleri gerçek kişiler tarafından yapılabildiği gibi tüzel kişiler tarafından da yapılabilmektedir. Peki, şirket tapu alımı / devri için gerekli evraklar nelerdir?

Şirket adına tapu alımında gerekli olan evraklar ile gerçek kişilerden talep edilen evraklar arasında farklılıklar bulunmaktadır. Yani tapuda gerekli evraklar hazırlanırken mutlaka tapuda alıcı olan tarafın kimliğine göre hazırlanmalıdır. Şirket Adına Tapu Alırken Gereken Evraklar Nelerdir?
  • Ticaret sicil tasdiknamesi, 

  • Şirket müdürü Türk vatandaşı ise kimlik belgesi, yabancı uyruklu ise pasaportu, 

  • Şirket imza sirkülesi, 

  • Taşınmazın üzerine alınacağı şirketin vergi levhası ya da vergi numarasını gösteren belge, 

  • Şirketin bağlı olduğu ticaret odasından alınacak olan tapu işlemi için yetki verildiğini gösteren belge, 

  • Kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi Tapu Satış İşlemleri Nasıl Yapılır?Tapuda satış yapmak için tarafların ilk önce tapu randevusu alması gerekir. Tapudan telefonla randevu alabileceğiniz gibi aynı zamanda internetten tapu randevusu alma imkanı da bulunmaktadır. Tapu randevusu aldıktan sonra taraflar randevu günü ve saatinde tapu işlemleri için gerekli evraklar ile beraber tapu dairesinde hazır bulunarak işlemlerini yapmaktadır. Tapu dairesinde yetkili tapu memuru huzurunda taraflar satış beyanını bir kere de sözlü olarak yapmakta ardından tapu memuru teyit işlemini gerçekleştirerek satış işlemini yaparak tapu siciline kaydederek işlemi tamamlamaktadır. Bu şekilde tapu satış işlemlerini taraflar gerçekleştirmiş olur. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@