Şirketler Tamamen Evden Çalışma Kararı Aldı, Ofisler Boş Kaldı!

Koronovirüs nedeni ile olumsuz etkilenen sektörlerden biri de ofis sektörü oldu. Ofis pazarı çalışanların büyük bölümünün evden çalışma sistemine geçiş yapması ile beraber hızla müşteri kaybı yaşarken eskiden boş ofis bulmanın nerede ise imkansız olarak kabul edildiği pek çok iş merkezinde şimdi kiracı bulunamıyor.Şirketlerin büyük bir bölümü pandemi sürecinde evden çalışma sistemini oturtmaları nedeni ile tamamen evden çalışma sistemine geçiş yapma kararı aldı.

Şirketler Tamamen Evden Çalışma Kararı  Aldı, Ofisler Boş Kaldı!

Koronovirüs nedeni ile olumsuz etkilenen sektörlerden biri de ofis sektörü oldu. Ofis pazarı çalışanların büyük bölümünün evden çalışma sistemine geçiş yapması ile beraber hızla müşteri kaybı yaşarken eskiden boş ofis bulmanın nerede ise imkansız olarak kabul edildiği pek çok iş merkezinde şimdi kiracı bulunamıyor.

Şirketlerin büyük bir bölümü pandemi sürecinde evden çalışma sistemini oturtmaları nedeni ile tamamen evden çalışma sistemine geçiş yapma kararı aldı. Bu nedenle ofislerdeki doluluk oranı rakamlarında düşüş hızlandı. Ofislerin kapatılması ile beraber ofis sektörü için de pandemi sonrası soru işaretleri arttı.

PANDEMİ SONRASI OFİS SEKTÖRÜNÜ NELER BEKLİYOR?

Ofislerin şu anda boş kalmasının nedenini pandemi ve ekonomide yaşanan daralma nedeniyle zorunlu olarak gelen tasarruf ihtiyacı olarak değerlendiren Tuğra Gönden konu hakkında Hürriyet Gazetesi'nen yapmış olduğu açıklamasında "Çalışanların bireysel faaliyetleri için ekosistem mantığı ile birden fazla esnek çözümler sağlanabilirken (evden ve diğer mekanlar), ana üs ve diğer uydu alanlar ile etkileşime ev sahipliği yapan mekanlara ihtiyaç artacaktır. Değişen ihtiyaçlara yönelik binalarda alt yapı iyileştirme ve ilave yatırımlar gerekecektir.

Bunu sağlayabilen binalar öne çıkıp ayrışacaktır. Altyapısı yetersiz kalan veya iyileştirme yapamayan binalar için şartlar daha da zorlaşacaktır ve bu noktada boşluğun artmasını bekliyoruz. Ayrıca sosyal donatıların beraberinde esnek ofis ve ortak kullanımlı alanlar, ofis binalarında ve projelerinde oldukça önem arz eden bir unsur olacaktır" diyerek aranılan kriterleri taşıyan ofislere talebin ilerleyen dönemde artacağını söyledi.