Sistem Arızası Devam Eden Akbank Sorunu Açıkladı! Akbank'a Ne Oldu, Neden Çalışmıyor?

Türkiye'nin en büyük özel bankaları arasında yer alan Akbank yaşadığı sistem sorunu ile gündemdeki yerini koruyor. Dün son dakika gelişmesi olarak duyurulan Akbank çöktü haberi büyük yankı uyandırırken Akbank mobile giremiyorum diyen kişilerin sayıları rekor hızda artış göstermişti. Akbank siber saldırısı 2021 iddiaları gündeme gelirken banka konu hakkında açıklama yaptı. Akbank'a ne oldu, sorun ne , neden çalışmıyor, hacklendi iddiaları doğru mu?

GÜNDEM 07.07.2021 - 10:28 07.07.2021 - 10:28 Emlak 365

Dün sabah saatlerinde başlayan Akbank'a erişim sorunu aradan geçen 24 saatlik süreye rağmen ne yazık ki tam olarak çözülemedi. Akbank müşterileri büyük bir mağduriyet yaşarken dün sabah saatlerinden beri vatandaşlar hesaplarına ulaşamıyor, bankamatik üzerinden işlem yapamıyor ve Akbank mobil açılmıyor. 

Hesabından başka hesaplara para aktarmak isteyen kişeler, internetten kredi kartı ve kredi ödemesi yapacak olan kişiler büyük mağduriyet yaşarken Akban POS cihazları da çalışmıyor. Sorun nedeni ile mağdur olduklarını dile getiren kişiler Akbank'a sosyal medya hesapları üzerinden yoğun tepki gösterirken konu hakkında banka resmi açıklamada bulundu.

AKBANK HACKLENDİ İDDİALARINA YANIT GELDİ! AKBANK SİBER SALDIRISI 2021 İDDİASI DOĞRU MU?

Dünyanın en büyük hacker grupları arasında yer alan Ananymous taraından yapılan açıklamada "Biz yapmadık ama haclendikleri doğru" açıklaması büyük yankı uyandırmış, akşam saatlerinde Akbank hesabı olan kişiler büyük panik yaşamışlardı. Yaşanan olaylardan sonra Akbank tarafından resmi bir açıklama yapıldı ve iddialar yalanlandı. 

Akbank tarafından yapılan açıklamada "6 Temmuz 2021 tarihinde başlayan ve bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler sürmektedir. Müşterilerimize hizmet verdiğimiz tüm kanallarımız bu sorundan etkilenmektedir. İlgili birimlerimiz ve teknoloji iş ortaklarımız çözüm için çalışmalarına devam etmektedir. 

Durumun siber saldırıdan kaynaklandığına dair internet ve sosyal medyada yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamız ve müşterilerimizin bilgi ve kayıtlarına ilişkin herhangi bir güvenlik problemi bulunmamaktadır, sorunun giderimesine takiben işlemlerimiz devam edecektir. 

Muştürelirimiz bu süreçte yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için aldığımız önlemlere Akbank Com üzerinden ulaşabilir. Bu süre zarfından hizmetlerimizde yaşanan aksaklıklar için özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz" ifadelerini kullanarak siber saldırı olmadığı ilan edildi. 

AKBANK'A NE OLDU,  SORUN NE, ÇÖKTÜ MÜ, AKBANK MOBİL NEDEN AÇILMIYOR, ÇALIŞMIYOR?

Akbank tarafından yapılan açıklamada sorunun siber saldırı kaynaklı olduğu iddiaları yalanlanırken bankanın ana bilgisayarında yaşanan teknik bir sorundan kaynaklandığı dile getirildi. Akbank ana bilgisayardaki sorun nedeni ile yavaşlama ve kesiniler yaşandığını, söz konusu teknik sorunun hizmet verilen tüm kanalları etkilediği belirtilirken alınan önlemler kapsamında; 

Ekstre ödemesi 06 Temmuz 2021 olan kredi kartları için bir günlük öteleme yapıldığı yani son ödeme tarihini 7 Temmuz tarihine çekildiği, 

Kredi vadesi ya da taksit tarihi 6 Temmuz olan ticari krediler, ihtiyaç, taşıtv ve konut kredisi borçları için gecikme faizi işletilmeyeceği, işletilse dahi geri ödeneceği, 

Kredi vadesi ya da taksit tarihi 6 Temmuz olan ticari krediler, ihtiyaç, taşıtv ve konut kredisi borçlarının son ödeme tarihin 7 Temmuz tarihine ötelendiği, 

Akbank müşterilerine ekstre, kredi ve taksit ödemeleriyle ilgili herhangi bir gecikme faizi yansıtılmayacağı açıklandı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@