Sit Alanı İlan Edilen Arazi Satılabilir Mi, Üzerinde İnşaat Yapılır Mı?

Sit alanı ilan edilen bölgelerde bulunan taşınmazların satış konusu olup olmayacağı merak ediliyor. Sit alanlarında bulunan araziler satılabilir mi? Site alanları içindeki arsa satışı nasıl yapılır? Sit alanında inşaat yapılabilir mi?

Emlak Haberleri 13.06.2021 - 19:23 13.06.2021 - 19:23 Serhat Karaman

Türkiye'de bazı bölgeler devlet tarafından koruma altına alınıyor. Dönem dönem verilen bu karar ile bölgelerin doğal yapısı devlet güvencesinde muhafaza ediliyor. Ancak mülkiyet konsuunda bir müdahalede bulunulmuyor. Mülkiyeti aynı kalan ama bazı açılardan taşınmazın kullanımlarına kısıtlama getirilen sit alanı durumu nbedir? Sit alanlarında taşınmazlara satış izni verilir mi?

SİT ALANLARINDA ARSA SATILŞI OLUR MU?

Teknik olarak sit alanları içerisinde bulunan arsaların satışına dair bir engel bulunmamaktadır. Ancak bazı izinlere tabi olmkatadır. Sit alanı üzerinde bulunan taşınmazlar üzerinde yapılacak her türlü işlem için -buna satış da dahil – koruma bölge kurulundasn izin alınması gerekiyor. Bazı durumlarda sit alanındaki arsaların satışlarında takas yöntemi de gündeme gelebiliyor. Bu yolla da satış yapmak mümkün olabiliyor. 

SİT ALANINDA BULUNAN ARAZİNİN ÜZERİNE NE YAPILABİLİR?

Koruma Kurulları tarafından bir yerin sit alanı olup olmayacağı tespit edilir. Bu tespit yapıldıktan sonra o alanda bulunan tüm taşınmazların tapu kütüğüne sit alanı olduğuna dair şerh düşülür. Bu şerh ile o taşınmaza dair tüm imar uygulamaları durdurulur. Bunun yerine ise koruma odaklı yeni bir imar planı hazırlanır. Hazırlanan imar planı koruma kurulu tarafından onaylanır. Ardından aynı onayı belediyeler ve valilikler de verirler. Yeni imar planı ile sit alanı üzerinde bulunan arsalarda herhangi bir yapılaşma yapabilmek için koruma kurulundan izin almak gerekir. 

Birinci derece doğpal sit alanları üzerinde herhangi bir yapılaşma eyleminde bulunulması mümkün değil. Hatta bu alanların bitki örtüsü dahi değiştirilemiyor. İkinci derece doğal sit alanlarında ise yapılaşma konusunda kamu yararı gözetiliyor. Turizm tesisleri kurulması için bu sit alanlarında yapılaşmaya izin veriliyor. Üçüncü derece doğal sit alanı üzerinde ise farklı kıstaslar göz önüne alınarak konut yapılaşmasına izin verilebiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@