Sitelerde Havuz Problemi! Havuza Haşema Yasağı Koyan Siteye Para Cezası Kesildi

Havuzlu site ve apartmanlar için her yaz tartışma konusu olan heşama yasağı havaların ısınması ile yeniden gündeme taşındı. TİHEK konu hakkında yeni emsal karar açıkladı.

Emlak Haberleri 20.05.2022 - 20:45 20.05.2022 - 20:45 Gülcan Özer

Havuzlu sitelerde ve apartmanlarda sık sık tartışma yaşanmasına neden olan haşema yasağı hakkında bir son dakika kararı da Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) tarafından verildi. Son dönemde tarafları ikiye bölen ve sık sık gündeme gelen haşema yasağı hakkında TİHEK emsal olacak yeni bir karara imza attı. 

Bazı sitelerde hijyen tartışmaları nedeniyle yasaklanan haşema ile havuza girme konusunda toplum ayrımcılık nedeniyle tepki gösteriyordu. Sitelerde haşemanın kumaş olması ve kumaşın insan bedeni gibi kolay temizlenmemesi, sağlığa ve hijyene aykırı olduğu gibi nedenlerle havuza girme yasağı getiriliyordu. 

SİTE HAVUZUNA HAŞEMA İLE GİRMEK YASAKLANIR MI?

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) kendisine yapılan başvuruyu sonuca bağladı. 2021 senesinde ailesi ile tatile giden kadının haşema giydiği nedeniyle havuza alınmaması üzerine yapılan itiraz sonucunda TİHEK kadını haklı buldu ve site yönetimine 5 bin TL idari para cezası kesti. 

Cezanın gerekçesi ise kadının haşema giymesi nedeni ile havuza alınmamasının din ve inanç temelinde ayrımcılığa uğraması olarak gösterildi. Alınan kararda , "6701 sayılı Kanun'un 4'üncü maddesinde ayrımcılık türleri arasında sayılan doğrudan ayrımcılığın gerçekleştiği ve başvuranın inancı nedeniyle bir haktan diğer site sakinlerine kıyasla eşit bir şekilde yararlanmasının engellenerek ayrımcılık yasağının ihlal edildiği kanaatine varılmıştır" ifadelerine yer verildi. Karar bu sene site havuzlarında yaşanacak benzer şikayetler nedeni ile büyük önem taşıyordu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@