Sitelerde Mafya Oyununa Sertifika Engeli! Sertifikası Olmayan Yöneticilik Yapamayacak

Son dönemde büyük sitelerde yaşanan mafyavari olayların artması üzerine yeni bir adım atıldı. Yapılacak olan yasal düzenleme ile site yönetimi için eğitim sertifikası şartı getirilecek!

Emlak Haberleri 03.11.2021 - 07:46 03.11.2021 - 07:56 Gülcan Özer

Özellikle de İstanbul'da baş gösteren dev sitelerde ki mafyatik oluşumlar için yapılan haberler ses getirdi, yeni önlemler gündeme geldi. Büyük site yönetimlerini ele geçiren kötü niyetli kişilerin kesmiş oldukları haksız cezalar ile vatandaşlardan yüksek paralar toplaması pek çok kişiyi canından bezdirmiş, bu oluşumların ele geçirdiği sitelerde oturan kişiler taşınmaya başlamıştı. 

Türkiye Gazetesi tarafından yapılan haberlerin büyük yankı uyandırması üzerine site yönetimleri beklenen adımı attı. Bu oluşumlara karşı mücadele etmek amacı ile ilk etapta Kentsel Tesis Yönetim Derneği tarafından sertifika sistemi gündeme getirildi. Sertifikalı Yönetici sloganı ile başlatılan çalışmalarda pilot il olarak ise Düzce seçildi. Sistem ilk olarak Düzce'de uygulanacak ardından geliştirilerek tüm Türkiye'de yaygınlaştırılacak. 

SERTİFİKALI YÖNETİCİ GELİYOR! 

Konu hakkında açıklama yapan Kentsel Tesis Yönetim Derneği Başkanı Suat Sandalcı "Sektörümüzün standartları oluşmadığı için site yönetimleri rant haline geldi. Bugün bir mahalle muhtarından bile eğitim sertifikası şartı isteniyor. Keza 2 bin, 3 bin konutluk siteler mahallelerden bile büyük durumda. Birçok illegal grubun elinde olan site yönetimleri vatandaşların sosyal yaşamlarını ciddi şekilde etkilemektedir. Bunun önüne geçmek adına bir adım attık ve federasyon kurduk. Şimdi de eğitimlere başlıyoruz" dedi. 

Sistem için ilk olarak Düzce pilot il olarak seçildi. Amaçlarının site yönetimlerini mafyatik oluşumlardan kurtarmak olduğun belirten Sandalcı profesyonel eğitim anlayışını uygulayacaklarını belirterek yönetici olmak isteyen kişilere 1 haftalık eğitim verileceğini söyledi. Sandalcı yapmış olduğu açıklamasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile temasa geçtiklerini belirterek "Binlerce kişinin yaşadığı küçük kasaba diye nitelendirilen yapılaşmaların daha insancıl ve adil yönetilmesini istiyoruz" dedi. 

SİTE YÖNETİMLERİNDE MAFYA MI VAR?

Özellikle de 2-3 bin kişinin yaşadığı büyük sitelerde son dönemde şikayetler artmıştı. Büyük sitelerde site yönetimlerini ele geçiren ve kendilerine profesyonel site yönetimi adını veren bazı oluşumların hatalı park, site içerisinde maskesiz dolaşmak gibi bahanelerle site içerisinde yaşayan kişilere para cezaları kestikleri, yüksek fatura ve farklı isimler altında yüksek tutarlı aidatlar toplandığı iddia edilmişti. Vatandaşlar bu oluşumlardan şikayetçi olarak müdahale edilmesini istemişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@