Sivrisinekler Koronavirüs Bulaştırır Mı? Dünya Sağlık Örgütü Açıkladı! Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Çin'den tüm dünyaya yayılan ve dehşet saçmaya başlayan koronavirüsün sivrisinekler aracılığı ile insanlara bulaşıp bulaşmayacağı merak konusu oldu.

GÜNDEM 23.03.2020 - 15:52 15.07.2021 - 00:09 Emlak 365

Çin'den tüm dünyaya yayılan ve dehşet saçmaya başlayan koronavirüsün sivrisinekler aracılığı ile insanlara bulaşıp bulaşmayacağı merak konusu oldu. Dünya Sağlık Örgütü'nden yapılan açıklama ile bu merak ortadan kaldırıldı. Sivrisinekler koronavirüs bulaştırır mı?

 Çin'nin Vuhan şehrinde ilk defa görüldükten sonra kısa sürede tüm dünyaya yayılan koronavirüs son günlerde üzerinde en çok araştırma yapılan konu oldu. İnsanların ölümüne sebep olan salgın hastalığın ne şekilde bulaştığı merak ediliyor.Koronavirüsün yaygınlaşmaması için devletler, kurum ve kuruluşlar tedbirler alsa da kişisel olarak alınacak tedbirler en önemli önlem olarak değerlendiriliyor. Bu sebeple vatandaşlar tarafından koronavirüsün insanlara nasıl bulaştığına dair en ince ayrıntı bile öğrenilmeye çalışılıyor.Koronavirüsün sivrisinekler aracılığı ile taşınıp taşınamayacağı endişesine ise Dünya Sağlık Örgütü açıklık getirdi. Yapılan açıklamaya göre koronavirüsün sivrisinekler aracılığı ile taşındığına dair şu ana kadar herhangi bir veri elde edilmedi. Koronavirüsün diğer bölgelere nazaran daha sıcak iklime sahip olan Afrika ve Latin Amerika gibi bölgelerde daha düşük seviyede yayılım gösterdiği bildirildi. Bahsi geçen bölgelerde de sivrisinekler tarafından koronavirüs taşındığı bilgisine ulaşılmadı.KORONAVİRÜS NASIL BULAŞIRDünya Sağlık Örgütü'nün tanımlamasına göre koronavirüs kan yolu ya da deriden temas yoluyla bulaşmamaktadır. Koronavirüs (Covid – 19) bir solunum yolu virüsüdür. İnsanların öksürmesi ya da hapşurması ile yayılım özelliği gösterebilir. Bir başka yayılım şekli de koronavirüs bulaşan yüzeylere elle temas edilip aynı ellerin ağız ve buruna dokunulmasıdır. Bu durumda da insanlara koronavirüs bulaşır.Emlak365


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@