Son Dakika: Siyaset Kulislerini Sallayan Bomba Kabine Değişikliği İddiası!

Kabine değişikliği son dakika kulis haberi siyaset gündemini salladı. Kabinede değişecek bakanlar kimler, hangi bakanlar değişecek?

Gündem 26.07.2021 - 16:20 26.07.2021 - 16:20 Gülcan Özer

Uzun süredir gündemi meşgul eden kabine değişikliği konusunda yeni iddialar gündeme taşındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacağı iddia edilen kabine değişimi için görevden alınacağı iddia edilen yeni isim belli oldu. 

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınmış, yerine Naci Ağbal atanmıştı. Bu atama haberinin henüz mürekkebi kuramadan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istifa etmiş, günlerce istifa haberi sürümcemede kaldıktan sonra kesinleşmişti. 

KABİNEDE ŞİMDİYE KADAR DEĞİŞEN, İSTİFA EDEN VE GÖREVDEN ALINAN BAKANLAR KİMLER OLDU?

Cumhurbaşkanlığı Kabine Sistemi ile göreve gelen ilk bakanlardan bugüne kadar çeşitli sebeplerle görev değişimi yapılan isimler olmuştu. Görevden alınan ilk bakan ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak görev yapan Mehmet Cahit Turhan olmuştu. Turhan ani bir karar ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınmış, bu görevden alma kararının altında bir türlü yapımına başlananan Kanal İstanbul projesi gösterilmişti. 

kabine-değişimi

Sonrasında ise kabinede değişen ikinci isim Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak olmuştu. Bakan Albayrak, TCMB Başkanı Uysal'ın görevden alınmasının sonrasında sağlık sorunlarını neden göstererek istifa etmiş, o dönemde söz konusu istifanın kendisinde habersiz yapılan görev değişimi olduğu iddia edilmişti. Albayrak'ın yerine yeni Hazine ve Maliye Bakanı olarak Lütfi Elvan atanmıştı. 

Kabinede yapılan son görev değişimleri ise Aile ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ın bölünmesi ile yaşanmış, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk görevden alınmış yerine Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak Derya Yanık, Çalışma Bakanı olarak Vedat Bilgin atanmıştı. Hakkında yolsuzluk iddiaları gündeme gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan görevden alınmış, yerine Mehmet Muş yeni Ticaret Bakanı olarak atanmıştı. 

HAZİNE VE MALİYE BAKANI LÜTFİ ELVAN GÖREVDEN Mİ ALINACAK?

Barış Soydan tarafından gündeme taşınan yeni iddia ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın her an Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevinden alınabileceği dile getirildi. Ankara'da bir kaynağına dayandırdığı haberinde Soydan, Bakan Elvan'ın da bu görevden almayı istediğini, kendisine başka bir koltuk verilmesini beklediğini, değişimin her an ilan edilebileceğini iddia etti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@