Societe Generale Açıkladı! Merkez Bankası Ne Zaman Faiz İndirimi Yapacak?

Merkez Bankası'nın ne zaman faiz indirimi yapacağına dair Societe Generale tarafından yeni bir tahminde bulunuldu.

Finans 19.07.2021 - 19:19 25.07.2021 - 11:35 Engin Uzunoğlu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz indirimi ne zaman yapacağı büyük bir merak konusu olmaya devam ediyor. Ekonomi çevreleri Merkez Bankası'nın yeni yönetiminin faiz indiriminden yana olduklarını net şekilde açıklamasının ardından bu yönde karar beklentisini içerisine girdiler. 

Merkez Bankası'nda göreve gelen Başkan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nun faiz indirimi yönünde bir karar almasına bugüne kadar hem yüksek enflasyon hem de küresel ekonomik gelişmeler izin vermedi. 

MERKEZ BANKASI NE ZAMAN FAİZ İNDİRİMİ YAPACAK?

Merkez Bankası'nın faiz indirimi için şartların oluşmasının beklendiği bilinirken Uluslararası finans kuruluşları tarafından bu konuda sürekli yeni değerlendirmeler yapılıyor. Bu finans kuruluşları Merkez Bankası'nın ne zaman faiz indirimi yapacağına dair raporlar yayınlıyorlar.

merkez bankası faiz indirimini ne zaman yapacak

Merkez Bankası'nın ilk faiz indirimini ne zaman yapacağına dair son rapor Saciete Generale tarafından yayınlandı. Bu raporda Türkiye'de enflasyon rakamlarında ne zaman düşüş beklendiği bildirilerek ilk faiz indiriminin de ne zaman gelebileceğine dair tahminde bulunuldu. 

Sıkı para politikası gereği Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu enflasyon rakamlarına dikkat çekerek Türkiye'de faizlerin daima enflasyonun üzerinde kalacağına dair piyasalar garanti vermişti. 

SOCİETE GENERALE ARALIK 2021'İ İŞARET ETTİ

Societe Generale'nin Türkiye ekonomisi raporunda Kasım ayında Merkez Bankası'nın enflasyon rakamlarında düşüş beklediği ve küresel piyasa şartlarının olumsuz olmaması halinde Aralık ayında bir faiz indirimi yapabileceği yer aldı. Bu faiz indiriminin de 100 baz puan olacağı belirtildi. 

YIL SONUNDA POLİTİKA FAİZİ YÜZDE KAÇ OLACAK?

Aynı raporda Societe Generale, Merkez Bankası'nın Aralık 2021'e kadar politika faizini yüzde 19'da sabit tutacağı ve Aralık 2021'de yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından 100 baz puanlık faiz indirimi çıkacağı değerlendirmesini yaptı. Bu şekilde 2021 yılının sonunda politika faizi yüzde 18'e gerileyecek. 

societe generale faiz tahmini

ENFLASYON VE DIŞ FAKTÖRLER VURGUSU

Sociate Generale analisti Phoenix Kalen tarafından yapılan değerlendirmede ise, “Enflasyon rakamlarında meydana gelen düşüş ile Merkez Bankası Aralık ayındaki toplantıda tek seferlik faiz indirimine gitme imkanı bulacaktır. Ancak bunun için dönemsel dış faktörler de belirleyici olacaktır.” ifadelerine yer verildi. 

Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmelerini sürdüren Phoenix Kalen, “Türkiye ekonomisinde özellikle faiz konusundaki politik baskılara rağmen istikrarlı para politikası Türk lirasına olan güveni arttırıyor. 

Türkiye yaz aylarında turizm gelirlerini arttırabilir. Bu durum döviz likiditesini arttırmaya yardımcı olacaktır. Bu etki ile beraber Türk lirası kendisini bir koruma kalkanı içerisine alıp değerlenebilir.” yorumunu yaptı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@