Societe Generale Faiz İndirimi Beklentisini Açıklayarak Dolar Kuru İçin 11,60 TL Tahmini Yaptı!

Dünyanın ünlü yatırım bankalarından Türkiye ekonomisine ilişkin olarak yeni değerlendirmeler geldi. Dolar kuru tahminlerini güncelleyen yatırım bankaları yıl sonu beklentilerini açıkladılar. 

Finans 19.10.2021 - 00:46 19.10.2021 - 00:52 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi için çok kritik bir hafta devam ediyor. Bu hafta Merkez Bankası'nın Ekim ayı faiz kararı belli olacak. 21 Ekim 2021 Perşembe günü Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı yapılacak ve çok kritik bir faiz kararı alınacak. Bu faiz kararı ile dolar kurunda yön de belirlenmiş olacak. Merkez Bankası ne kadar alacak ve dolar kuru ne kadar olacak? 

EKİM 2021 FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ

Dünyanın önemli yatırım bankalarından olan Societe Generale tarafından Türkiye ekonomisine ilişkin yeni bri değerlendirme yayınlandı. Societe Generale'nin kıdemli ekonomistleri tarafından yazılan rapora göre Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısından Perşembe günü yine bir faiz indirimi kararı çıkacak. Merkez Bankası'nın Eylül ayında yaptığı gibi Ekim ayında da 100 baz puanlık faiz indirimi yapması öngörülüyor. Bu öngörü gerçekleşirse politika faizi yüzde 18'den yüzde 17'ye düşürülmüş olacak. 

2021 YIL SONU DOLAR KURU KAÇ TL OLACAK?

Societe Generale'nin ekonomistleri Türk lirasına ilişkin de değerlendirmelerde bulundular. Bu ekonomistlere göre dolar kuru yıl sonunda 9,80 TL olacak. Banka tarafından yapılan son tahminde ise yıl sonu dolar kuru tahmini 9,25 TL şeklinde açıklanmıştı. Bu seviyenin Ekim ayında geçilmesinin ardından dolar kuru tahmininde güncelleme yapıldı. 

2022 ÜÇÜNCÜ ÇEYREK DOLAR KURU TAHMİNİ 11,60 TL OLARAK AÇIKLANDI

Kıdemli ekonomistlere sahip olan Societe Generale'nin raporunda Türk lirasındaki değer kayıplarının 2022 yılının ilk çeyreği boyunca da devam etmesinin beklendiği bildirildi. Yapılan yeni tahmine göre dolar kuru 2022 yılının ilk çeyreğinde 10,40 TL'ye yükselecek. 2022 yılının üçüncü çeyreğine gelindiğinde ise dolar kurunun 11,60 TL olacağının tahmin edildiği açıklandı. Bu tahmin bir önceki raporda 10 TL şeklindeydi. 

Societe Generale'nin tecrübeli analistlerinin Türk lirasındaki değer kayıplarının devam edeceğine dair beklentileri piyasalarda hoşnutsuzluk yarattı.Analistler, piyasalarda parasal politikalarda istikrar beklentisine dair oluşan endişelerin Merkez Bankası tarafından faiz indirimine ara verilerek giderilmeye çalışılmasının ihtimaller dahilinde olduğunu açıkladılar. Merkez Bankası'nın böylesine keskin bir politika değişikliğine gitmesi düşük ihtimal olarak değerlendirilse de gerçekleşmesinin zor olduğu ifade edildi.
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@