Soğuk Savaş Türkiye'de Turizm ve İnşaat Sektörüne Darbe Vuracak!

Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilimin tırmanmasıyla Türkiye'de sorunlar baş göstermeye başladı. İki ülkeden gelen turistlerin gelmemesiyle bu yıl turizm ve inşaat sektöründe kayıplar görülecek.

Emlak Haberleri 24.02.2022 - 10:07 24.02.2022 - 10:07 Büşra Uluşen

Rusya ve Ukrayna arasında çıkan savaş, tüm dünyayı etkilerken bu savaşın en büyük etkileri Türkiye'de görülecek. Türkiye, ithalat, enerji ve turizm sektöründe Rusya ve Ukrayna'ya bağımlı durumda. Buy nedenle yaz sezonu umutlarını turizm ve müteahhitlik geliri üzerine kuran Türkiye'de kriz nedeniyle endişe yaşanıyor. 

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, Rusya'da 21 milyar dolar değerinde 150 projenin olduğunu, Ukrayna'da ise ihalesini aldıkları 3 milyar dolarlık proje olduğunu söyledi. Turizm Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya ise iki ülke arasında yaşanan gerilimin turizm sektörü için tehlike oluşturduğunu, savaşın turizme olumsuz etkilerinin olduğunu ifade ediyor. 

TURİZMDE 5 MİLYAR DOLARLIK KAYIP

Savaş alarmlarının çaldığı bu günlerde Rusya ve Ukrayna'dan yapılan rezervasyonlar iptal edilmedi ancak artık yeni talep gelmiyor. Rusların Türkiye turizmine her yıl yaklaşık 5 milyar dolarlık, Ukraynalı turistlerin ise yaklaşık 2 milyar dolarlık bir katkısı olduğu göz önüne alındığında, bu savaş Türkiye'nin turizmde kaybetmesine neden olacağını gösteriyor. 

Ülkemizde enerji, inşaat gibi birçok sektörün Rusya ve Ukrayna ile yüksek bütçeli ortaklıkları bulunuyor. 2021 yılında Türkiye'ye en fazla turist gönderen ülkeler olan Rusya ve Ukrayna, pandemiye rağmen Türkiye turizmine desteğini sürdürdü.

turizm-savaş

Yaşanan gelişmelere bakıldığında iki ülke arasında yaşanan gerginliğin uzun sürmesi ve hava trafiğinin kapanması halinde turizm sektörü büyük zarar görecek. Turizm temsilcileri, bu yıl içerisinde Rus turist sayısını artırmayı hedefliyordu ancak gelişmeler nedeniyle en az 1 milyon turist kaybı yaşanacağı, toplamda ise iki ülkeden 5 milyon kadar turistin ülkemize gelmeyeceği ihtimalleri söz konusu.

Rusya ve Ukrayna'dan turist akınının kesilmesi halinde bu Türk ekonomisine 5 milyar dolar zarar olarak yansıyacak ve turizmdeki dengeleri değiştirecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@