Söğütlüçeşme Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi İçin Akfen Gayrimenkul 59 Milyon TL Ödeyerek Ortak Oldu

Gayrimenkul sektöründe bir ortaklık anlaşmasına imza atıldı. Buna göre Akfen Gayrimenkul ile Fıratcan İnşaat arasında ortaklık tesis edildi. Fıratcan İnşaat, Söğütlüçeşme Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi'ni üstlenmişti.

Söğütlüçeşme Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi İçin Akfen Gayrimenkul 59 Milyon TL Ödeyerek Ortak Oldu

Kadıköy'de yapılacak olan Söğütlüçeşme Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi'nde önemli bir gelişme yaşandı. Bu projeyi üstlenen firma olan Fıratcan İnşaat'ın yüzde 51'i Akfen gayrimenkul tarafından satın alındı. Satın alma karşılığında Akfen Gayrimenkul 59 Milyon TL'lik bir ödeme yaptı. Akfen Gayrimenkul tesis edilen bu ortaklığı Fıratcan İnşaat'ın sahibi Sefa Özçelik'ten yüzde 51'lik hissenin satın alındığını açıklayarak duyurdu.

FIRATCAN İNŞAAT'IN DEĞERİ 13,5 MİLYON EURO

Akfen Gayrimenkul tarafından yapılan detaylı açıklamada Fıratcan İnşaat'ın değerinin 13,5 milyon euro olduğu ve bunun da 129 milyon liraya karşılık geldiği bildirildi. Yüzde 51'lik hisse için ise 59 milyon lira ödeme yapıldığının altı çizildi. Ayrıca Fıratcan inşaat'ın Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'na ait Söğütlüçeşme Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi'ni üstlendiği ve bu proje kapsamında tren garı, ticaret alanı ve otopark inşa edileceği belirtildi.

Söğütlüçeşme Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi kamuoyunda çok tartışılan bir proje olarak hafızlara kazınmıştı. O dönem yapılan haberlerde Fıratcan İnşaat'ın sahibi olan Sefa Özçelik'in Devlet Denetleme Kurulu Üyesi Abdurrahman Özçelik'in yakını olduğu iddia edilmişti.

29 YILLIK ANLAŞMA YAPILMIŞTI

TCDD, Söğütlüçeşme Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi için Fıratcan İnşaat Turizm ve Ticaret AŞ ile anlaşmıştı. Bu mutabakat sonucu 29 yıllık bir anlaşmaya imza atılmıştı. Kompleks halinde olacak olan projenin maliyetinin ise 193 Milyon 794 Bin TL olarak belirlenmişti. 4 yıllık proje yapım sürecinde şirket tarafından Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'na aylık 32.315 TL kira verecek. Proje sona erdikten sonra ise şirket tarafından TCDD'ye 25 yıllık işletme süreci için aylık 161.574 TL ödeme yapması hakkında mutabık kalındı.

GAR GÖRÜNÜMLÜ AVM İÇİN HUKUKİ ENGEL YOK

Söğütlüçeşme Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi için geçtiğimiz aylarda mahkeme süreçleri de yaşanmıştı. Buna göre 13. İdare Mahkemesi, 8 Mayıs'ta İstanbul'un en kıymetli bölgelerinden birisi olarak gösterilen Söğütlüçeşme'yi gar niteliğinde AVM'ye çevirecek imar planları hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu karara yapılan itiraz sonucunda da üst mahkeme verilen yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı. İlgili alanda gar görünümlü AVM yapılması için şu anda herhangi bir yasal engel bulunmuyor.

Emlak365.com