Şok İddia! TESK Başkanı Açıkladı: Naylon Poşet Parası Marketlerin Yeni Kazanç Kapısı Mı Oldu?

Naylon poşet yasası ile 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren naylon poşetler ücretli oldu. TESK ücretli poşetler hakkında çok yankı uyandıracak yeni bir açıklamada bulundu.

Gündem 06.01.2019 - 21:51 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Naylon poşet yasası ile 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren naylon poşetler ücretli oldu. TESK ücretli poşetler hakkında çok yankı uyandıracak yeni bir açıklamada bulundu.

Market poşetlerinin paralı olmasının ardından vatandaşların en çok tepki gösterdikleri konuların başında marketlerin kendi isimlerinin yazılı olduğu poşetlerin para ile satılması olmuştu. Ücretli Olan Poşetler Markasız ve Logosuz Olmalı Bugün konu hakkında yeni bir açıklama da TESK Başkanı Bendevi Palandöken tarafından yapıldı. Palandöken vatandaşın marketlerin kendi reklamlarını yaptıkları ve isimlerinin basılı olduğu market poşetlerini ücretli almak zorunda olmadığını söyleyerek bu poşetlerin acilen değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Ücretli Poşetler AVM ve Marketlerin Yeni Kazanç Kapısı Mı Oldu?Market poşetlerinin zincir mağazaların ve alışveriş merkezlerinin yeni kazanç kapısı haline geldiğini söyleyen Palandöken "Doğayı korumak için başlatılan ücretli poşet uygulaması AVM ve zincir marketlerin kazanç kapısı oldu.Bazı işletmeler sattıkları poşetlerin üstüne reklamlarını basarak poşet uygulamasını fırsata çevirdi. Bu tür uygulamalar doğayı korumada samimi değil. Ücretli poşetler kesinlikle reklam ve satış sloganı içermemeli." diyerek naylon poşet yasası için acil değişiklik yapılmasını ve üzerinde logo olan poşetlerin ücretsiz olmasını istedi. Ücretli Olan Poşetler İçin Acilen Standart Getirilmeli! TESK Başkanı Bendevi Palandöken acilen belirli bir standart getirilmesi gerektiğini söylerken "Eğer amaç gerçekten doğayı korumaksa marketlerde naylon poşetlerin yanında bez torbalar ve file çantalar alternatif olarak müşterilere sunulmalı. Ücretli poşetlere ise kısa süre içinde standart getirilmeli" ifadeleri ile taleplerini dile getirdi. Bakan Murat Kurum Değişiklik Yapılacağını AçıklamıştıÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sosyal medya üzerinden çok sayıda mesaj aldıklarını ve logolu market poşetleri hakkında yasal bir düzenleme yapacaklarının sinyalini verdi. Bakan Kurum yapmış olduğu açıklamasında "Bu vatandaşımız tarafından sosyal medyada eleştiriliyor. Biz üreticilerimize de o noktada, doğanın korunmasına ilişkin ifadelerin de yer aldığı bir düzenlemeyi inşallah usul ve esasları yayınlayarak yapacağız" diyerek bir yasal düzenleme yapılacağını duyurdu. Bakan Kurum "Derdimiz Poşetten Para Kazanmak Değil" Market poşetlerinden alınan ücret için yapılan eleştirileri yanıtlayan Bakan Kurum "Marketlerimizde, belli noktalarda hem Bakanlığımız hem üreticilerimiz promosyon uygulaması yaptılar, yapmaya da devam edeceğiz. Derdimiz, buradan para kazanmak değil gerçekten çevreye olan tahribatı en aza indirmek. Bu sayede gelecek nesillere temiz bir dünya ve çevre bırakmaktır. Eskiden böyle filelerimiz vardı. Bu fileleri, hanımlar çantasında taşıyacak şekilde de inşallah örnek uygulamalarını yapacağız. Geri dönüşümden elde edilmiş, doğanın, denizin, canlıların güvende olduğu ve geri dönüşümden elde edilmiş poşetleri, tek kullanım değil bu poşetler, kullanarak daha temiz bir Türkiye ve dünya için tüm vatandaşlarımızı bu kampanyaya davet ediyorum." dedi. Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@