Şok! İmar Barışı Başvurusu Yaparak Yapı Kayıt Belgesi Alan 29 Gecekondu Yıkıldı

İmar barışı başvurusu yapan ve yapı kayıt belgesi ücreti ödeyen 29 gecekondu sahibi bu sabah ani gecekondu yıkımı baskını ile büyük şok yaşadı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 02.08.2018 - 15:16 15.07.2021 - 00:20 SERHATMEDYA

İmar barışı başvurusu yapan ve yapı kayıt belgesi ücreti ödeyen 29 gecekondu sahibi bu sabah ani gecekondu yıkımı baskını ile büyük şok yaşadı. Peki, gecekondular imar barışı kapsamına girmiyor mu?

Söz konusu olay Ankara Mamak'ta yaşandı. Mamak ilçesinde bulunan 29 gecekondu sahibi imar barışı kapsamında tapu almak için yapı kayıt belgesi başvuru formu doldurdu. 5 gecekondu sahibi yaklaşık 3 bin 900 lira tutarında yapı kayıt belgesi tutarını ödedi. Geriye kalan 25 gecekondu sahibi ise kanunen yapı kayıt belgesi ücreti son ödeme tarihi olan 31 Aralık 2018 tarihine kadar süreleri olduğu için ödemelerini yapmadı. Ancak başvuru işlemlerini tamamlayarak kendilerine sunulan imar barışından yararlanma hakkını elde etti. İmar Barışı Kaçak Yapı Yıkım Kararı Verilen Yapıları Da KapsayacaktıDahan önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile imar barışından yararlanarak yapı kayıt belgesi alan yapıların yıkım kararı bulunsa dahi yıkılamayacağı açıklanmıştı. Ancak Ankara Mamak'ta yapılan gecekondu yıkımı vatandaşların ikileme düşmesine neden oldu. Elinde yapı kayıt belgesi olan kişilerin evlerinin dahi yıkılması büyük tartışmalara neden olurken evleri yıkılan vatandaşlar adliyeye giderek şikayette bulundu. Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ içerisinde yer alan kendilerine tanınan hakların çiğnendiği yönünde şikayette bulunan vatandaşlar davanın sonuçlanmasını bekliyor. Ancak yıkım kararı verilmesi benzer durumda olan gecekondu sahiplerinin büyük endişe yaşamasına neden oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın konu hakkında çok acil açıklama yapması bekleniyor. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@