Şok Uyarı! İmar Barışı Başvurularının Yarısı Yanlış

31 Aralık 2018 tarihi itibari ile sona erecek olan imar barışı başvuruları tüm hızı ile sürüyor. Yapı kayıt belgesi alan ve imar barışı başvurusunda bulunan kişilerin ise son derece dikkatli olması gerekiyor.

Kentsel Dönüşüm 23.11.2018 - 16:30 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

31 Aralık 2018 tarihi itibari ile sona erecek olan imar barışı başvuruları tüm hızı ile sürüyor. Yapı kayıt belgesi alan ve imar barışı başvurusunda bulunan kişilerin ise son derece dikkatli olması gerekiyor.

Bloomberg ile röportaj yapan Tektaş İmar Barışı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya 15 milyon başvurunun beklendiği imar barışı hakkında vatandaşları uyardı. Yapılan başvuruların tek tek inceleneceklerini hatırladan Çatalkaya yapılan başvuruların büyük bir bölümünün hatalı olduğunu iddia ederek kişinin ödeme yaparak yapı kayıt belgesi alsa dahi hatalı başvuru yaptıysa başvurusunun iptal edileceğini hatırlattı. Yapı Kayıt Belgesi Ücreti Ödense Dahi Hatalı Beyanlar İptal Edilecek! Çatalkaya yapmış olduğu açıklamada , "Vatandaşlar imar barışı başvurusu sonrası yapı kayıt belgesi ödemesini yaptıktan sonra E-Devlet Sistemi üzerinden Yapı Kayıt Belgeleri'ni alıyorlar ancak bu belgeyi almaları başvurunun doğru olduğu anlamına gelmiyor.Maalesef bize başvuru yapanlardan anladığımız kadarı ile bugüne kadar yapılan başvuruların birçoğu yanlış. Özellikle bireysel başvuru yapanlar ve belediye ve bakanlık imar barışı ofisine gidip başvuru yapan çoğu kişinin beyanı yanlış görünüyor. İskan tapusu için çizilen projenin Yapı Kayıt Belgesi için yapılan ilk beyan ile uyumsuz olması halinde ciddi sorunlar ile karşılaşılabiliyorlar. Bunu düzeltmek için ise sadece tek bir hakları var." dedi.12 Adımda İmar Barışı Başvurusu Nasıl Yapılır?1. İmar barışına başvuru yapılması

2. Binanız için tüm resmi incelemelerin yapılıp; imar barışı başvuru kapsamının doğru bir şekilde belirlenmesi

3. İmar barışı için binada gerekli tüm teknik testlerin yapılması 

4. İmar barışı için bakanlığa gerekliği bilgilerin beyan edilmesi 

5. İmar barışı için yapı kayıt bedelinin hesaplanıp, ödemenin yapılması

6. Bakanlık onaylı yapı kayıt belgesinin çıkarılması

7. Resmi kurumlara imar barışından yararlandığınızın bildirilmesi 

8. İskanlı tapu için bina projesinin hazırlanması

9. Bina zemin tespit tutanağının Kadastro Müdürlüğü’ne onaylatılması, belediyeden ‘İskan Olur’ yazısının alınması

10. İmar barışı dosyasının tapuya teslim edilmesi

11. İskanlı tapu bedelinin hesaplanıp ödemenin yapılması

12. İskanlı yeni tapuların çıkarılmasıEmlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@