Şok Uyarı! Marmara'da Gerilim Arttı Riskli Binalar Acilen Boşaltılmalı

Türkiye deprem gerçeği ışığı altında kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ederken bugün beklenen Marmara Depremi için şok edici bir uyarı geldi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 29.11.2018 - 14:11 15.07.2021 - 00:18 Emlak 365

Türkiye deprem gerçeği ışığı altında kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ederken bugün beklenen Marmara Depremi için şok edici bir uyarı geldi.

Özellikle de İstanbul, Yalova ve İzmir gibi birinci derece deprem bölgesinde ye almasına rağmen riskli yapı stokunun çok olduğu illerimizde kentsel dönüşüm çalışmaları büyük bir önem taşıyor. Konu hakkında haber yapan Yeni Akit Gazetesi Jeoloji Mühendisleri Odası Yalova Temsilcisi Osman Kendir'in açıklamalarını okuyucuları ile buluşturdu. Kendir son derece önemli uyarılarda bulunurken belediyeleri kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırmaları yönünde uyardı. Gerilim Artıyor, Deprem Büyüklüğü En Az 7 Olacak!Osman Kendir “Konuyu Yalova özelinde değerlendirdiğimizde bütün oklar bizi gösteriyor. Doğuda Yalova açıkları, batıda ise Saros körfezi gerilmenin iki uçta oluştuğunu ve ortada stres birikiminin olduğunu işaret ediyor.Bu bize Marmara depreminin bugün olmazsa bile yakın zamanda yani 10 ila 30 yıl içinde olacağının ip uçlarını veriyor. 7 ya da üstü bir deprem bekliyoruz. Şehirlerin deprem öncesi dönüşmesi yararınadır ve bir bina bile az hasar alsa bir can bile kurtulsa mühimdir” dedi.Yalova'yı Gemlik Gibi TaşıyamayızKendir açıklamasında "Gemlik merkezi de fay hattı üstünde ve bu konuda taşınma kararı alındı. Ancak Gemlik fay hattının tam üstünde. Bizde ise mesele zemin-yapı ilişkisi ile çözülebiliyor.Taşınma KHK'sı Yalova'ya pek uygun değil. Çünkü bu tip kararlarda uygulama zorluğu var ve çözümü neredeyse imkansız. Bizim üst ölçekli 1/50 binlik çevre düzeni planlarımız rezerv alan, riskli alan gibi hususları içermiyor” diyerek taşınmanın mümkün olmadığını bunun içni kentsel dönüşüm çalışmalarının büyük önemi olduğunu hatırlattı. Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız içinTIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@