Sokağa Çıkan 65 Yaş Üstü Yaşlılara Uygulanacak Para Cezası Açıklandı

İçişleri Bakanlığı tarafından alınan karar kapsamında koronavirüs salgının önlenmesi amacıyla yaşlı vatandaşların sokağa çıkmalarına kısıtlama getirilmişti. Bu sınırlandırma uymayan vatandaşlara uygulanacak cezalara dair ilk bilgi ise Erzincan Valisi Ali Arslantaş tarafından geldi.

GÜNDEM 22.03.2020 - 10:42 15.07.2021 - 00:09 Emlak 365

İçişleri Bakanlığı tarafından alınan karar kapsamında koronavirüs salgının önlenmesi amacıyla yaşlı vatandaşların sokağa çıkmalarına kısıtlama getirilmişti. Bu sınırlandırma uymayan vatandaşlara uygulanacak cezalara dair ilk bilgi ise Erzincan Valisi Ali Arslantaş tarafından geldi.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş 65 yaş üzerinde olan vatandaşların sokağa çıkma yasağı konusunda açıklamalarda bulundu. Vali Arslantaş kendisine sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımında sokağa çıkma yasağına uymayan yaşlı vatandaşlara uygulanacak ceza tutarlarını açıkladı. Emlak365.com olarak Türkiye Cumhuriyeti Erzincan Valisi Ali Arslantaş'ın ifadelerini aktarıyoruz. SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA UYMAYAN YAŞLILARA 3 BİN 500 TL CEZAErzincan Valisi Ali Arslantaş, Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu bir paylaşım ile İçişleri Bakanlığı tarafından alınan kararın detaylarını açıkladı. Vali Arslantaş 65 yaş ve üzerinde bulunan vatandaşların bakanlığı kararına uymamaları ve sokağa çıkmaları durumunda Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesine göre TCK 195'e göre suç duyurusunda bulunulacağını aktardı. Bu durumda vatandaşlara yasağın ihlali durumunda 3 bin 500 TL ceza uygulanacağını açıkladı. Erzincan Valisi Ali Arslantaş'ın Twitter Paylaşımı"65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan hemşehrilerimiz için sokağa çıkma yasağı getirildi. İhtiyaç durumunda ALO 112-155-156 numaraları arandığında arkadaşlarımız kendilerine yardımcı olacaktır. Yasağı ihlal durumunda 3 bin 150 TL ceza TCK 195'e göre suç duyurusunda bulunulacaktır.""ALO 112-155-156 numaralarını arayamayacak durumdaki 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımızın komşuları ile mahalle ve köy muhtarlarımızın da arayabileceğinin bilinmesi çok önemlidir."TCK'NIN 195. MADDESİVali Arslantaş'ın paylaşında aktardığı 195. maddesi; “Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmünü içeriyor. Koronavirüs ile önlemler kapsamında İçişleri Bakanlığı almış olduğu bir karar ile yaşlı vatandaşların sokağa çıkmalarına ilişkin sınırlandırma getirmişti. Bakanlık açıklamasında, 121 Mart Cumartesi saat 24.00 itibariyle 65 yaş ve üstü, ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmaları sınırlandırıldı." ifadelerini kullanmıştı.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@