Son 5 Yılda Ölen İnşaat İşçileri Sayısı 2 Bin 300 Oldu!

Son yıllarda şantiyelerde yaşanan ölümlü kazaların sayılarında rekor artış yaşanırken TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası konu hakkında çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Emlak Haberleri 29.11.2018 - 19:25 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Son yıllarda şantiyelerde yaşanan ölümlü kazaların sayılarında rekor artış yaşanırken TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası konu hakkında çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kuzey Marmara Otoyolu`nun Kocaeli Gebze kesimindeki viyadük çalışmaları esnasında dökülen betonun ağırlığına dayanmayan blok yıkılmış işçiler tonlarca ağırlık altında kalmıştı. Kazada ne yazık ki 3 işçi hayatını kaybederken 1 işçi ise ağır yaralı olarak büyük bir mucize eseri sağ çıkarıldı. Hayatını kaybeden 2 işçi bugün memleketlerinde toprağa verilirken diğer işçi ise yarın memleketinde düzenlenecek olan cenaze töreni ile ebediyete uğurlanacak. Yaşanan Kazaların Sayısındaki Artış Tepki Çekti Son yıllarda artan ölümlü iş kazaları inşaat sektöründe tepkiye neden olurken TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu kaza hakkında açıklamada bulundu. Yapılan açıklama ile son 5 yıllık zaman dilimi içerisinde inşaat kazaları sonucunda hayatını kaybeden işçi sayısının 2 bin 300 olduğu dile getirildi. İşte TMMOB tarafından yapılan o açıklama;"Türkiye iş cinayetlerinde Avrupa`da ilk, dünyada ise üçüncü sırada yer alıyor. Ülkemizde en fazla iş cinayeti inşaat işkolunda yaşanıyor. Son beş yılda 10 binden fazla işçi cinayet kurbanıyken bunlardan 2300`ü inşaatlarda yaşamını yitirdi.Kayıt dışı istihdam, denetimsizlik ve cezasızlık, işçi sağlığı ve iş güvenliğini hiçe sayan işyeri koşulları, işin hızlı bitirilmesi için uzun çalışma saatleri ve iş yükü, sendikasızlık ve örgütlenmenin önüne konulan büyük engeller; iş cinayetleri konusunda Türkiye`nin Avrupa`da ve dünyadaki üst sıralardan neden düşmediğini açıkça gösteriyor. İnşaat sektöründe iş cinayetlerini durdurmak mümkündür.Odamızın büyük önem verdiği, çalıştaylar ve sempozyumlar düzenlediği, raporlar hazırladığı işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda ciddi bir birikimimiz vardır. Yeter ki siyasetin özneleri, kamu kurumlarının idarecileri ve sektörün tüm bileşenleri bu cinayetleri fıtrat olarak görmesin, sorunu görmezden gelerek çözüm üretecek kararlar almaktan kaçınmasınlar. İnşaat Mühendisleri Odası olarak, hayatını kaybeden işçilerimizin yakınlarına sabır, yaralanan işçimize acil şifalar diliyoruz."Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız içinTIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@