Son Bir Yılda Konut Fiyatları En Çok Artan ve En Çok Azalan Şehirler

2019 yılının ilk günleri ile 2020 yılının ilk günleri arasında yapılan kıyaslama sonucunda, konut fiyatı en çok artan il ve ilçeler açıklandı. Yapılan araştırmada ayrıca en fazla değer kaybı görülen ilçelerde paylaşıldı.

EMLAK HABERLERİ 30.01.2020 - 11:22 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

2019 yılının ilk günleri ile 2020 yılının ilk günleri arasında yapılan kıyaslama sonucunda, konut fiyatı en çok artan il ve ilçeler açıklandı. Yapılan araştırmada ayrıca en fazla değer kaybı görülen ilçelerde paylaşıldı.

Türkiye'nin en büyük5 şehri ve bu şehirlerin ilçelerine yönelik yapılan araştırmalarda, konut fiyatları araştırıldı. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya'ya bağlı ilçelerde Gayrimenkul Borsası AŞ (GABORAS) tarafından yapılan araştırmalarda konut fiyatları kıyaslaması yapıldı. Bu kapsamda son bir yıllık süreçte bu beş şehirde bulunan ilçelerde oluşan fiyat değişimi paylaşıldı. KONUT DEĞERİ YÜKSELEN İL VE İLÇELERKonut fiyatlarında dair İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya ile bu illerin ilçelerinde yapılan araştırmada, konut değeri en çok artan ilçe İzmir Bergama oldu. İzmir Bergama'da konut fiyatları son bir yıl içerisinde ortalama yüzde 39 oranında artış gösterdi. İzmir Bergama'nın ardından listenin ikinci sırasında yer alan ilçe ise istanbul Silivri oldu. Silivri'de konut fiyatları ise yüzde 36 oranında arttı. Listenin üçüncü sırasında Antalya ilçeleri yer aldı. Antalya Gazipaşa ve Antalya Kemer'de konut fiyatları yüzde 25 oranında yükseldi. Bu beş şehirde yapılan araştırmalarda ise 5 Büyükşehir Değer Endeksi'ne göre, geçen yıl yatırımcısına en çok kazandıran il Antalya oldu. Antalya'da ortalama konut değeri yüzde 20 arttı.Konut Değeri Düşen İlçelerYapılan araştırma sonuçlarında ayrıca bazı ilçelerde konut fiyatları değer kaybettiler. 5 Büyükşehir Değer Endeksi'ne göre değer kayıpları yüzde 1 ile yüzde 4 oranında gerçekleşti. Konut değeri düşen bu il ve ilçeler arasında İstanbul Şile, Sancaktepe, Beşiktaş, Şişli, Tuzla ve Zeytinburnu olurken İzmir'den Çeşme, Gaziemir, Bornova, Ankara'dan Beypazarı, Gölbaşı, Pursaklar, Bursa'dan ise Kestel listede yer aldı.Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@