Son Dakika: 1 Dolar 11 TL Oldu!

Merkez Bankası Kasım ayı faiz kararı sonrası dolar kuru ve altın fiyatları yukarı yönlü hareketlendi. 1 dolar 11 TL oldu mu, dolar kuru neden yükseldi, düşer mi, yükselmeye devam eder mi, ne olur?

Finans 18.11.2021 - 14:31 18.11.2021 - 14:31 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan Kasım ayı PPK toplantısı fazi kararı sonrasında dolar kurunda son derece sert bir şekilde yukarı yönlü hareketlenme yaşadı. Yükselen enflasyon rakamları ve dolar kuruna rağmen Merkez Bankası tarafından bir kere daha faiz indirimi yapılması nedeni ile dolar kuru sert tepki gösterdi. 

1 DOLAR 11 TL OLDU MU?

Merkez Bankası tarafından açıklanan politika faiz oranı kararı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından politika faiz oranı yüzde 16 seviyesinden 100 baz puanlık faiz indirimi ile yüzde 15 seviyesine çekilmişti. Kararın ardından dolar kuru sert tepki verdi büyük bir hızla yükselişe geçti. Dolar kuru anlık olarak 11 TL seviyesini zorlarken an itibari ile 10.9850 seviyesine geldi. 

dolar kuru ne oldu 18 kasım

DOLAR NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK Mİ, DÜŞER Mİ?

Yükselen enflasyon rakamlarına rağmen Merkez Bankası tarafından politika faiz oranı rakamında indirime gidilmesi nedeni ile dolar kurunda yükseliş yaşandı. Dolar kurunda ki yükselişin sona ermesi için Merkez Bankası tarafından piyasaya müdahale anlamına gelen ara faiz kararı ile faiz indirimi yapılması gerektiğini belirten ekonomistler enflasyon odaklı yorumların verilmesi gerektiğini belirtiliyorlar. 

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimlerinin Türk Lirası için değer kaybı yaşattığı belirtilirken enflasyonun altına gelen faiz oranının negatif faiz uygulanması nedeni ile Türk Lirası'na olan yabancı yatırımcı ilgisini de azaltacağı ve TL'de değer kaybının artarak devam edebileceği belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@