Son Dakika: 1 Dolar 14 TL Oldu! Merkez Bankası Faiz Kararı Öncesi Doların Ateşi Yükseldi, TL Yüzde 86 Değer Kaybetti

Merkez Bankası faiz kararı öncesi dolar kurunun ateşi yükseldi, Türk Lirasındaki değer kaybı yüzde 83 seviyesine ulaştı. 1 Dolar 14 TL oldu. Merkez Bankası dolara yeniden müdahele eder mi?

Son Dakika: 1 Dolar 14 TL Oldu! Merkez Bankası Faiz Kararı  Öncesi Doların Ateşi Yükseldi, TL Yüzde 86 Değer Kaybetti

2021 yılının son faiz kararının alınacağı Merkez Bankası Aralık ayı PPK toplantısı için geri sayım başlarken piyasalarda faiz beklentisi yükselişe neden oldu. Merkez Bankası faiz kararı endişesi ile dolar kuru yükselişe geçerken 1 dolar 14 TL seviyesini aştı.

Merkez Bankası'nın ilk faiz indirimi kararını aldığı Eylül toplantısı sonrasında bugüne kadar gelinen noktada Türk Lirası'nın değer kaybı yüzde 86 seviyesine ulaşırken TL gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinden negatif ayrıştı. Yapılan faiz indirimleri ile dolar kuru an itibari ile 14 TL seviyesini aşarak tarihi rekorunu geliştirdi.

SON DAKİKA: 1 DOLAR 14 TL OLDU!

Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararı öncesi dolar kurunda tansiyon yükselirken an itibari ile 1 dolar 14,05 TL seviyesini görerek tarihi rekorunu bir kere daha kırmış oldu. Dolar kurunun 14 TL seviyesini görmesinin ardından gözler Merkez Bankası'na çevrildi. Merkez Banası daha önce piyasada doğrudan satım yaparak müdahale ederek dolar kurundaki yükselişi sınırlandırmıştı. Yeni bir müdahale yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu.

dolar kuru 14 tl oldu

Dolar kuru yükselişini devam ettirerek 14.44 TL seviyesine kadar çıktı.

dolar kuru 1444

MERKEZ BANKASI ARALIK AYI TOPLANTISI İLE FAİZ İNDİRİR Mİ, FAİZ İNDİRİMİ BEKLENİYOR MU?

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun yabancı yatırımcılarla yapmış olduğu toplantıda kapalı kapılar arkasında faiz indirimi için alan kalmadığını ifade ettiği iddia edilmişti. Reuters anketine katılan 13 kurumun 12’sinin tahminleri haftalık repo faizinin 25 ile 200 baz puan indirilmesi arasında yer alırken, medyan beklentiye göre politika faizinin yüzde 14’e indirilmesi bekleniyor.

dolar kuru 14 tl

MERKEZ BANKASI ARALIK AYI PPK TOPLANTISI NE ZAMAN, FAİZ KARARI HANGİ TARİHTE AÇIKLANACAK?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Aralık ayı PPK toplantısı 16 Aralık 2021 Perşembe günü yapılacak. Faiz kararı ise Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından aynı gün saat 14:00 itibari ile kurumun resmi internet sitesi üzerinden ilan edilecek.

SONRAKİ HABER