Son Dakika 2022 Asgari Ücret Zammı Gelişmeleri! Yüzde 35 Zam Yapılırsa Asgari Ücret Kaç TL Olacak?

Asgari ücret zammının ne kadar olacağı büyük bir merak konusu olurken son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Asgari ücret zammı ile alakalı son bilgiler neler, zam yüzde kaç olacak? 

Finans 17.11.2021 - 00:33 17.11.2021 - 00:33 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de milyonlarca çaşışan ve onların aileleri asgari ücret zaqmmına kilitlenmiş durumdalar. Hayat pahalılığı karşısında zor durumda kalan vatandaşlar asgari ücret zammı ile biraz olsun rahatlamayı amaçlıyorlar. Peki asgari ücret zammı yüzde kaç olacak? 2022'de asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret için ki,m ne kadar zam istiyor? 

ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN ÇALIŞMA BAKANI KONUŞTU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücret zammı ile alakalı olarak son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çalışmalarla alakalı olarak bilgi veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Vedat Bilgin, “Toplumun her kesimini memnun edecek bir karar almak için yoğun bir mesai harcıyoruz. Hem çalışanlarımöızın yaşam standartlarını arttıracağız hem de işverenlerimizin üzerine kaldıramayacakları bir yük yüklemeyeceğiz. Tüm bunları gerçekleştirmek haliyle kolay değil. Bunun için de zam miktarının ne kadar olması gerektiği  ve bizim verebileceğimiz destekler hakkında önemli aşamalar kaydettik.” dedi. 

İŞVERENLER ASGARİ ÜCRET ZAMMI HAKKINDA İŞÇİLERİN YANINDA

Asgari ücret zammı ile alakalı olarak daha önce görülmemiş bir gelişme meydana geldi. İşveren konfederasyonu olan TİSK yazılı bir açıklama yaparak asgari ücret zammının kamuoyunda konuşulan yüksek rakamlarda olmasını desteklediklerini duyurdular. İşverenlerin asgari ücret zammı için tek talepleri ise devletin vergi yüklerini hafifletmeleri oldu. İlk defa işverenler ile işçiler asgari ücret zammı için karşı karşıya gelmediler. 

İŞÇİLER KAPIYI 4.000 TL'DEN AÇIYOR!

İşçi konfederasyonları asgari ücret zammı konusunda fikir beyan etmeye devam ediyorlar. İşçileri Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda temsil edecek olan TÜRK-İŞ zam oranı hakkında oldukça net açıklama yaptı. Sendika tarafından yapılan açıklamaya göre işçiler 2022'de uygulanması gereken asgari ücret için kapıyı 4.000 TL'den açıyorlar. Bu konuda beklentilerinin karşılanmasını talep eden işçiler bu yıl hem işverenlerden hem de kamudan fedakarlık bekliyorlar. 

ASGARİ ÜCRETE YÜZDE KAÇ ZAM YAPILACAK?

Asgari ücrete rekor bir zam yapılacağı konuşulurken bu zam oranının  yüzde kaç olacağı da merak konusu oluyor. Son 10 yıl içerisinde asgari ücrete en büyük zam 2016 yılında yapılmıştı. Yüzde 33,5 oranında zamlanan asgari ücret o dönem büyük bir etki yapmıştı. Şimdi ise rekor zam için bu oranın geçmesi bekleniyor. Yüzde 35 oranında zam yapılırsa asgari ücret Ocak 2022'den itibaren 3.813 TL olarak uygulanmaya başlanacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@