Son Dakika! 4 Mayıs 2022 FED Faiz Kararı Açıklandı! Powell'dan Açıklama Var

Son Dakika Haberi; Para piyasalarının merakla beklediği FED faiz kararı açıklandı. FED beklentiler kapsamında faiz oranlarını artırdı. İşte son dakika gelişmesinin detayları.

Finans 04.05.2022 - 21:00 04.05.2022 - 21:01 Mustafa Karagöz

Emlak365.com -  Son Dakika gelen açıklama kapsamında Mayıs 2022 dönemi FED Faiz kararı belli oldu. Tüm dünya piyasalarının uzun zamandır merakla beklediği, dolar kurunun ve altın fiyatlarının yön bulacağı karar saat 21.00 itibariyle duyuruldu. İşte Amerika Merkez Bankası'nın 3 -4 Mayıs tarihlerinde düzenlediği toplantılar sonrasında çıkan karar. 

FED FAİZLERİ MAYIS'TA 50 BAZ PUAN ARTIRDI

Amerika Merkez Bankası (FED) yüzde 0.25 ile yüzde 0.50 bant aralığında bulunan ABD politika faiz oranlarını 50 baz puan artırdı. Alınan karar sonrası ABD'de politika faiz oranları yüzde 0.75 ile yüzde 1.00 bant seviyesine yükselmiş oldu. ABD'de yüksek enflasyon oranları nedeniyle faiz artırımlarının devam edebileceği sinyali de geldi. 

HAZİRAN AYI ARALIK SONU BEKLENTİSİ BELLİ OLDU

Ekonomistler, Fed’in hem mayıs hem de haziran toplantısında toplantısında 50’şer baz puanlık faiz artışına gideceğini öngörmüştü. . Ankete katılan 48 ekonomist Fed’in Aralık ayına kadar faizi yüzde 2.25-2.5 aralığına çıkartacağını tahmin etti.

POWELL'DAN FED FAİZ ARTIRIMI AÇIKLAMASI

Açıklanan karar öncesinde dünya piyasalarında da 50 baz puanlık faiz artırımı beklentisi oluştmuştu. 2000 yılından bu yana ilk kez 50 baz puanlık bir faiz artırımına gidilen ABD'de ikinci aşama olarak gözler yapılacak açıklamaya çevrildi. FED Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları faiz kararı kadar önemli olacak. Zira önümüzdeki dönemde izlenecek para politikasına ilişkin açıklamalarda bulunacak olan Powell'ın konuşmasında bir sonraki toplantılarda atılması beklenen sıkılaşma adımlarının büyüklüğüne dair ipuçları aranacak. 

21 NİSAN'DA SİNYALİ VERMİŞTİ

FED Başkanı Jerome Powell, faiz kararına ilişkin son açıklamasını 21 Nisan tarihinde yapmıştı. Powell, Uluslararası Para Fonu (IMF) Bahar Toplantıları kapsamında küresel ekonomiye ilişkin düzenlenen panelde konuşmuştu. O konuşmasında Mayıs ayı kararına ilişkin beklentileri 50 baz puan üzerinde toplayan Powell güçlü sinyaller vermişti. Powell konuşmasında ayrıca nflasyonun halihazırda çok yüksek ve para politikasının ise eskiye göre hala destekleyici olduğuna işaret ederek, biraz daha hızlı hareket etmenin uygun olduğunu kaydettimişti. 

75 BAZ PUANLIK SİNYAL 

Mayıs 2022 FED faiz kararına ilişkin en dikkat çekici açıklama ise St. Louis Fed Başkanı James Bullard tarafından yapılmıştı. Konuşmasında FED'den daha sert adımlar beklediğini ifade eden St. Louis Fed Başkanı James Bullard, 3.50'luk hedefe ulaşmak için 75 baz puanlık faiz artışı yapılabileceğini söylemişti. Bullard ayrıca 75 baz puanlık faiz artışının dünyanın sonu olmadığı da sözlerine eklemişti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@