>

Son Dakika: 7 İlde Zorunlu Karantina Kararı Çıktı, 5 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yerinde karar dönemi ile illere ve ilçelere göre vaka sayısı haritası yayımlayacaklarını duyurmuştu.

Son Dakika: 7 İlde Zorunlu Karantina Kararı Çıktı, 5 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yerinde karar dönemi ile illere ve ilçelere göre vaka sayısı haritası yayımlayacaklarını duyurmuştu. Vaka sayısı artan illerde tedbir kararlarında sıkılaşma, düşen illerde ise gevşeme yapılacağı ilan edilmişti. Yapılan duyurunun ardından kısıtlamanın kaldırılacağı iller belli olurken 7 ilde ise zorunlu karantina kararı ilan edildi.

KORONAVİRÜS VAKA SAYISI EN ÇOK ARTAN VE AZALAN İLLER HANGİLERİ?

Twitter üzerinden açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vaka sayısı en çok artan ve azalan illeri duyurdu. 18 Şubat 2021 tarihinde yapılan açıklamada 100 bin nüfusta görülen vaka sayısı en çok artan iller Bilecik, Erzincan, Kilis, Çanakkale ve Uşak oldu. Vaka sayısı en çok azalan iller ise Bitlis, Mardin, Kastamonu, Yalova ve Bingöl olarak sıralandı.

KARAMAN'IN ERMENEK İLÇESİNDE 5 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ!

Açıklanan korona virüs vaka sayısına göre yerinde karar dönemi kapsamında alınan ilk karar son dönemde vaka sayısında büyük bir hızla artış yaşanan Karaman'a bağlı olan Ermenek ilçesi için verildi. Ermenek ilçesinde bugün itibari ile 5 günlük kısıtlama dönemi başladı.

22 Şubat 2021 Pazartesi günü yani bugün itibari ile başlayan yasak 26 Şubat 2021 Cuma günü saat 21:00'e kadar devam edecek. Ermenek Kaymakamlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada "Vatandaşlarımız bu süre zarfında temel ihtiyaçları için ikametlerine en yakın market, bakkal, manav ve kasaplara yaya olarak gidebilecek. Mevsim şartları da göz önüne alınarak bağ ve bahçe bakım işleri yapılmayacak" denilerek yasak duyurusu yapıldı.

Son Dakika: 7 İlde Zorunlu Karantina Kararı Çıktı, 5 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi! - Resim 1

BUGÜN KARANTİNA ALTINA ALINAN YERLEŞİM YERLERİ, KÖYLER VE MAHALLELER HANGİLERİ?

Karaman'ın yanı sıra bazı köy, mahalle ve evlerde de zorunlu karantina uygulaması başladı. Çanakkale'nin Yenice ilçesine bağlı olan Taban köyünde son dönemde artan Covid 19 vakaları nedeni ile 14 günlük karantina kararı çıktı.

Osmaniye'de ise Issızca köyü ile Gebeli Mahallesi 3548 Sokak'ta il hıfzıssıhha kurulu tarafından alınan karar kapsamında karantina ilan edildi.

Kayseri'nin Tomarza ilçesine bağlı olan Cücün Mahallesi, Gaziantep'in Nizip ilçesine bağlı olan Samandöken Mahallesi, Adıyaman'da farklı mahallelerde yer alan 70 evde ve Adıyaman Merkez ilçesine bağlı olan Zey Köyü için de 10 günlük karantina uygulamasına geçildi. Sakarya'nın Geyve ilçesinde yer alan Orhaniye Mahallesi için ise 7 günlük zorunlu karantina kararı çıktı.