Son Dakika: 8 İlde Yüz Yüze Eğitime Corona Engeli! Karantina Kararı Çıktı

Koronavirüs yeni vaka sayısı her geçen gün artmaya devam ederken okullardan gelen karantina haberleri arttı!

Gündem 10.10.2021 - 09:30 10.10.2021 - 09:32 Gülcan Özer

Aşılama çalışmalarına rağmen sonbaharın gelmesi ile beraber korkulduğu gibi yine koronavirüs vaka sayısında artış yaşanmaya başlandı. Özellikle de toplumsal bağışıklık oranı için yapılan aşı çağrılarının hız kazandığı dönemde vatandaş en çok uzaktan eğitim konusunda tedirginlik yaşıyor. 

Çocuklarının sağlığından endişe eden aileler bir yandan da uzaktan eğitimin yüz yüze eğitim kadar verimli olmaması nedeni ile okulların açık tutulmasını istiyor. Okullarda ise koronavirüs vaka sayısı konusunda yapılan açıklamalar yakından takip ediliyor. 

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE 5. HAFTA RAPORU YAYIMLANDI! 

Okullarda yeterli önlemlerin alınmadığını savunan Öğrenci Veli Derneği (Veli-der) tarafından hazırlanan Yüz Yüze Eğitim Raporu için beklenen 5. hafta verileri açıklandı. Açıklanan rapora göre pozitif test nedeni ile Kocaeli’de en az 98, Mersin’de en az 80, Çanakkale’de en az 68, Bolu’da en az 32 sınıfta öğrenim gören öğrenciler karantina altına alındı. 

karantina altına giren okullar

Yayımlanan raporda “Kartal Türk Kızılayı Anadolu Lisesi’nde 9 öğretmene pozitif tanısı konulurken en az 150 öğrenci temaslı ve 5 sınıf karantinaya alındı. Kartal Süleyman Demirel Anadolu Lisesi’nde 16 öğrenciye pozitif tanısı konuldu, en az 189 öğrenci temaslı ve 8 sınıf karantinada. Bu okullarda yaşanılan sorunlar ülke genelinde tüm okulların gerçekliği” denilerek İstanbul, Ankara ve İzmir'de okullarda koranavirüs vakalarının çok daha vahim durumda olduğu iddia edildi. 

Eğitim Sen Merkez Kadın Sekreteri Simge Yardım ise yapmış olduğu açıklamasında Ankara'nın 10 ilçesinde en az 250 sınıfta koronavirüs vakası nedeni ile karantina uygulaması yapıldığını iddia etti. Sakarya ilinde ise koronavirüs salgını nedeni ile 53 sınıfta karantina uygulandığı belirtildi.

YÜZ YÜZE EĞİTİM DEVAM EDECEK Mİ, OKULLARDA UZAKTAN EĞİTİME Mİ GEÇİLECEK?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer katıldığı canlı yayında o"kullar kapanacak mı, yüz yüze eğitim gün sayısı düşecek mi?" sorusuna yanıt vererek "Her kademede okulların açık kalması için her türlü tedbiri alacağımızı ve okulların mutlak yüz yüze eğitime açık kalacağını tekrar ifade etmek isterim" diyerek okulların en güvenli yerler olduğunun altını bir kere daha çizmişti. Okullarda şu anda her kademede 5 gün yüz yüze eğitim modeli uygulanıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@