Son Dakika Açıklaması Geldi: Merkez Bankası Yeni Faiz İndirimi Yaptığını Duyurdu!

Kasım ayı PPK toplantısı ile 100 baz puan faiz indirimi yapan Merkez Bankası yeni faiz indirimi kararını ilan etti. TCMB Türk Lirası TL zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranı rakamını düşürdü.

Finans 22.11.2021 - 09:08 22.11.2021 - 09:10 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Kasım ayı PPK toplantısı ile yapılan faiz indirimi hamlesi sonrasında teknik düzenlemeler yapılmaya devam ediyor. Bunlardan biri de bugün son dakika olarak duyurulan Türk Lirası zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranı düzenlemesi oldu. Kasım ayı toplantısı ile 100 baz puan faiz indirimi yapan Merkez Bankası yapmış olduğu son dakika açıklaması ile bu seferde zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranı rakamı için 100 baz puan indirim yaptığını ilan etti. 

MERKEZ BANKASI SON DAKİKA FAİZ İNDİRİMİ AÇIKLAMASI! 

TCMB Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan resmi açıklama metni ile "18.11.2021 (dahil) zorunlu karşılık tesis tarihinden itibaren Zorunlu Karşılıklar Uygulama Talimatının "Zorunlu karşılıklara faiz/nema ödenmesi" başlıklı 10. maddesinde açıklanan usul ve esaslara göre bankacılık sistemindeki toplam mevduat/katılım fonu içinde Türk lirasının payını artırıcı yönde %9,5 ile arasında farklılaşan faiz/nema oranları uygulanacaktır" ifadelerine yer verildi. 

Söz konusu yeni faiz düzenlemesinin geçerlilik tarihi Merkez Bankası tarafından 100 politika baz puan indirimi yapılan 18 Kasım olarak belirlendi. Böylelikle 18 Kasım 2021 tarihili itibari ile Türk Lirası zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranı için 100 baz puan indirim yapılmış oldu. Bu tarih itibari ile 22 Ekim 2021 tarihi ile 17 Kasım 2021 tarihi aralığında yüzde 10,50 olarak uygulanmakta olan Türk Lirası zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranı yüzde 9,50 seviyesine çekilmiş oldu. 

merkez bankası nema oranı

Merkez Bankası resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan açıklamada "18.11.2021 (dahil) zorunlu karşılık tesis tarihinden itibaren Zorunlu Karşılıklar Uygulama Talimatının "Zorunlu karşılıklara faiz/nema ödenmesi" başlıklı 10. maddesinde açıklanan usul ve esaslara göre bankacılık sistemindeki toplam mevduat/katılım fonu içinde Türk lirasının payını artırıcı yönde %9,5 ile arasında farklılaşan faiz/nema oranları uygulanacaktır" ifadelerine yer verildi. 

dolar ve altın etkilencek mi

YENİ FAİZ İNDİRİMİ NE ANLAMA GELİYOR, DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARI ETKİLENİR Mİ?

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası tarafından yapılan Kasım ayı PPK toplantısı ile yapılan 100 baz puanlık faiz indirimi sonrasında dolar kuru ve altın fiyatları rekora koşmuştu. Yapılan yeni faiz indiriminin ise sadece teknik bir ayarlama olduğu ve bu düzenleme nedeni ile dolar kuru ya da altın fiyatlarında bir hareketlenme beklentisi olmadığı belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@