Son Dakika Açıklaması Geldi: Vaka Sayısı Kritik Eşiği Aştı, Tam Kapanma Gündeme Geldi!

Koronavirüs vaka sayısı 40 bin sınırını aştı, kırmızı alarm verildi. Özellikle de hastanelerin yoğun bakım kapasitelerinin dolmaya başlaması ile beraber açıklamalar peş peşe geldi. Türkiye geneli yoğun bakım doluluk oranı oranı artarken tam kapanma olacak mı, olur mu sorusu bir kere daha gündeme geldi. Ramazanda tam kapanma var mı, yeni koronavirüs tedbirleri 2021 gelir mi, yüksek riskli, kırmızı iller hangileri?

Son Dakika Açıklaması Geldi: Vaka Sayısı Kritik Eşiği Aştı, Tam Kapanma Gündeme Geldi!

Türkiye'de koronavirüs vaka sayısı her geçen gün artmaya devam ederken ne yazık ki yaşanan artış tehlike çanlarının çalmasına neden oldu. Dün Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan günlük koronavirüs tablosu ile hasta sayısı 40 bini aşarken kırmızı alarm verildi.

Günlük vaka sayısının 40 bin sınırını aşması kadar hastanelerin yoğun bakım doluluk oranlarının da artması yaşanan paniği arttırdı. Havaların ısınması, aşılamanın başlaması ve tedbirlerin gevşetilmesi, mutasyonlu virüsün hızla yayılması sonucunda rahatlayan insanların tedbirlere uymaması sonrasında vaka sayısında ciddi bir artış yaşandığı belirtiliyor.

TÜRKİYE GENELİNDE YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANI YÜZDE KAÇ?

Koronavirüs vaka sayısı kadar yoğun bakım doluluk oranında yaşanan artışta paniği arttırdı. Türkiye geneli yoğun bakım doluluk oranı yüzde 63.2 seviyesine ulaştı. Türkiye geneli yatak doluluk oranı ise yüzde 54.2 olarak açıklandı.

Son Dakika Açıklaması Geldi: Vaka Sayısı Kritik Eşiği Aştı, Tam Kapanma Gündeme Geldi! - Resim 1

YOĞUN BAKIMLARDA SORUN BAŞLADI MI, RAMAZAN'DA TAM KAPANMA OLACAK MI?

Ne yazık ki her geçen gün katlanarak artan vaka sayısı nedeni ile Türkiye son kabine toplantısı sonrasında yeni tedbir kararları almış hafta sonu sokağa çıkma yasağı geri getirilmişti.

Alınan kararlara rağmen koronavirüs salgınında yaşanan artışı değerlendiren Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl açıklanan rakamların yoğun bakımlarda sorun başladığını gösterdiğini belirterek tehlike çanlarının çaldığını söyledi. Kurugöl İzmir ve Ankara'da da dikkat çekici bir artışın yaşandığını ancak en büyük sorunun İstanbul'da yaşandığını söyledi.

Konu hakkında değerlendirme yapan bir diğer isim olan Prof. Dr. Levent Akın ise yoğun bakım ünitelerinde yaşanan artışın son derece kötü bir gelişme olduğunu belirterek bugün ortaya çıkan vakaların Nisan ayının 10-15'i gibi hastanelere yansıyacağını dile getirerek yoğun bakım ünitelerinin artık hastalara cevap veremez bir hale gelmesi durumunda tam kapanmanın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Bu nedenle herkesin açıklanan koronavirüs tedbir kararlarına uymasını isteyen Akın aksi halde tam kapanma kararının gelebileceği uyarısında bulundu.