Son Dakika: Aile Bakanı Yanık Açıkladı! 2022 SED Yardımı Ne Kadar Oldu?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık 2022 SED yardım ücretini açıkladı. SED ödemeleri memur maaşı zammına göre yeniden belirlendi.

Gündem 13.01.2022 - 11:02 13.01.2022 - 11:02 Büşra Uluşen

Aile ve Sosyal Hi,zmetler Bakanı Derya Yanık, ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının okul masraflarının karşılanması amacıyla ödemen yeni Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) miktarını açıkladı.

SED miktarı, memur maaşlarına yapılan zam ile birlikte 2022 yılı için yeniden düzenlendi.

BAKAN YANIK SED MİKTARINI DUYURDU

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının okul ve diğer masraflarını karşılayabilmesi için Sosyal ve Ekonomik Destek kapsamında maddi yardım yapıyor.

Bakan Derya Yanık yaptığı son dakika açıklamasıyla 2022 yılı için belirlenen SED ücretini duyurdu. 

Memur maaşlarına yapılan zam nedeniyle SED ücretinde de artış yaşandı. Buna göre geçtiğimiz yıl 1259 TL olan SED, 2022 yılı için 1.611 TL'ye yükseltildi. 

Bakan Yanık, ödemelerin başladığını duyururken, SED kapsamında olan ailelerin hesaplarına Ocak ayınd atoplam 234 milyon 666 bin TL yatırılacağını bildirdi.

Ailelere yapılan SED ödemesi 15 Ocak 2022 tarihine kadar tamamlanacak. Bu destekten toplamda 142 bin çocuk yararlanıyor. 

sed ödemesi

2022 SED NE KADAR OLDU?

Bakan Yanık, Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) miktarının 1.611 TL'ye yükseltildiğini açıkladı. Bu yardımdan faydalanma hakkı olan aileleler, çocukları için 1.611 TL ödeme alacaklar. 

Bakan Yanık SED ödemesi hakkında yorumlarda bulundu. Yanık, çocukların ekonomik nedenlerle ailesinden uzakta büyümesini önlemeyi amaçladıklarını söyleyerek şunları kaydetti:

'' SED hizmetimiz ile ihtiyaç sahibi ailelerimizin aile bütünlüğünü korumayı hedefliyoruz. Ekonomik nedenlerle çocuklarımızın ailelerinden uzaklaşmalarının, farklı ortamlarda büyümeleriin önüne geçerek onların kendi aileleriyle bir arada, sağlıklı bireyler olarak yetişmeerini önemsiyoruz. Sosyal ve Ekonomik Destek ile ihtiyaç sahibi aileler çocuklarının başta eğitim olmak üzere diğer ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Aynı zamanda çocuklarımıza sosyal ve kültürel faaliyetlere katılma imkanı da sağlıyoruz '' dedi. 

Sosyal ve Ekononmik Destek ödemeleri her yıl ocak ve temmuz aylarında memur maaşlarına yapılan zam doğrultusunda yeniden belirleniyor. 

2022 yılının ilk SED ödemesinden 142 bin çocuk toplamda 234 milyon 666 bin TL alacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@