Son Dakika: AK Parti'den Yeni Kanun Teklifi: Vergi Kanunu Geliyor

Meclisin açılışına kısa bir süre kala AK Parti tarafından yapılan açıklama ile yeni kanun teklifi hazırlandığı duyuruldu. Vergi Usul Kanunu, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi değişikliği geliyor!

Gündem 23.09.2021 - 15:25 23.09.2021 - 15:29 Gülcan Özer

Meclisin açılışı için geri sayım tüm hızı ile devam ederken AK Parti tarafından yapılan son dakika açıklaması ile meclis açılınca verilecek olan ilk kanun tekilfi de duyurulmuş oldu. Konu hakkında mecliste özel bir basın toplantısı düzenleyen AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu önemli açıklamalarda bulundu. 

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu yapmış olduğu açıklamasında beklenen Vergi Kanunu hakkında yeni bilgiler paylaşırken beklenen kanun teklifinin önümüzdeki hafta meclise sunulacağını duyurdu. 

YENİ VERGİ KANUNU TEKLİFİ MECLİSE GELİYOR! 

İnternet üzerinden para kazanan kişilere vergi kolaylığı, küçük esnafa vergi muafiyeti gibi önemli düzenlemeler içeren ve 56 maddeden oluşması beklenen yeni vergi kanunu hakkında AK Parti cephesinden yeni açıklama geldi. Meslek lisesi çalıştıran işverene teşvik gibi çok önemli düzenlemeleri içeren kanun teklifinin meclise geleceği tarih belli oldu. 

Vergi Usul Kanunu, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi'nde önemli düzenmeler içeren kanun teklifi hakkında son dakika açıklaması AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu tarafından yapıldı. Akbaşoğlu mecliste düzenlemiş olduğu basın toplantısında söz konusu kanun teklifini önümüzdeki hafta meclise sunacaklarını duyurdu. 

vergi-kanunu-meclise-geliyor

MECLİSE SUNULACAK 56 MADDELİK YENİ VERGİ KANUNU MADDELERİ NELER?

Cirosu 240 bin lirayı aşmayan ve basit usul ile defter tutan, berber, kuaför terzi, ayakkkabı tamircisi gibi küçük esnafa vergi muafiyeti sunulacak ve 900 bine yakın esnaftan gelir vergisi alınmayacak. 

Tarımsal desteklemeler üzerinden vergi alınmayacak. 

Sosyal medya üzerinden gelir elde eden kişilere vergi kolaylığı sağlanacak. You Tuber olarak anılan bu kişiler yine vergi ödeyecek ancak defter tutma zorunluluğu ortadan kaldırılacak. Bu kişilerin vergisi bankalara yatırılan ödemeler üzerinden direkt olarak stopaj olarak kesilecek. 

Meslek Lisesi öğrencilerine ödenen stajyer maaşı devlet tarafından karşılanacak. 

Geçici vergi beyannameleri bundan sonra yılda 4 kere değil 3 kere verilecek. 

MECLİS NE ZAMAN AÇILACAK?

Türkiye Büyük Millet Meclisi 1 Ekim 2021 tarihi itibari ile yeniden açılacak. Meclisin açılması ile vergi kanunu ve seçim kanunu başta olmak üzere çok sayıda önemli düzenlemeyi içeren kanun teklifleri görüşülerek yasalaştırılacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@