Son Dakika: Akaryakıt Fiyatlarına Yüzde 20 İndirim Açıklaması Geldi! Benzin, LPG Otogaz ve Motorine İndirim Var Mı?

İlk olarak pandemi şoku ardından da Rusya ile Ukrayna savaşı ile ikinci bir dalga yiyen petrol fiyatları adeta alev almış, benzin, LPG otogaz, motorin fiyatları zam yağmuruna tutulmuştu.

Finans 15.05.2022 - 13:25 15.05.2022 - 13:43 Gülcan Özer

Akaryakıt fiyatlarında yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ederken araç sahipleri gelen zamlara isyan etmişti. Koronavirüs salgınının patlak verdiği dönemde düşen taleple beraber brent petrol fiyatı da dibe vurmuştu. Sonrasında yasakların kalkması ile beraber talep tekrar artmaya başlamış, bu da fiyatları yukarıya çekmişti. 

Sonrasında Suudi Arabistan'da yaşanan petrol saldırıları ve patlak veren Rusya ile Ukrayna savaşı ile beraber akaryakıt fiyatları patlama yaşamıştı. Brent petrol fiyatı büyük bir hızla 100 dolar sınırını aşarken sonrasında ise ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından açıklanan yaptırım kararları ile 140 dolar seviyesine kadar fırlamıştı. 

BRENT PETROL FİYATI NE KADAR, YÜKSELDİ Mİ, NE ZAMAN DÜŞECEK?

Brent petrolün 140 dolar seviyesini görmesi Rusya'nın elini güçlendirirken duruma müdahale etmek için Amerika tüm rezervlerini açacağını duyurmuştu. Yapılan açıklama ile brent petrol fiyatı tekrar düşmüştü. Yaşanan dalgalanmalar ile brent petrol fiyatı 110 dolar seviyesinde dengelendi. 

brent petrol fiyatı 15 mayıs

AKARYAKIT FİYATLARINDA SON DURUM NE, MOTORİN, LPG OTOGAZ, BENZİNE İNDİRİM VAR MI?

Konuyu değerlendiren Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi Başkanı (TESPAM) Oğuzhan Akyener, “Savaşın etkisiyle ham petrol rafineri sektörü krizi ve yan mamül endişeleri büyüyor. Pandeminin de etkisiyle büyük bir kriz oluştu. Rafineri sektöründe oluşan kriz, fiyatları yükseltti ve buna bağlı tüketim düştü” diyerek dünyada yaşanan savaş gerginliğinin yarattığı refleks ile tüketimin düştüğünü söyledi. 

motorine indirim gelecek mi

Akyener, akaryakıt fiyatlarında beklentilerin de indirim yönünde olduğunu belirterek "2022 yıl sonu için dolar bazında dizelde yüzde 20 düşüş bekliyoruz. Benzinde de yıl sonunda yüzde 12-15 arasında düşüş olur diye öngörüyoruz. 2023 yılında dünya normale döner diye düşünüyorum ve umut ediyorum" diyerek motorin fiyatlarında yüzde 20, benzinde ise yıl sonunda yüzde 12-15 arasında düşüş beklediklerini dile getirdi. 

po akaryakıt fiyatları-2

24 Şubat tarihinde yaşanan Rusya - Ukrayna savaşının etkilerini dile getiren Akyener, akaryakıtta litre fiyatlarının 25 liradan döndüğünü belirterek yaşanan düşüş etkisi ile akaryakıt fiyatlarında da ucuzlama yaşanacağını öngördü. Benzin ve motorine indirimin 2022 yıl sonuna kadar brent petrolde yaşanan düşüş etkisi ile kademeli olarak yansıtılacağı belirtiliyor. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@