Son Dakika: Almanya Ziraat Bankasına Ceza Verdi! Ziraat Bankası Neden Ceza Aldı?

Türkiye'nin en büyük bankası olan ve devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası son dakika haberi ile sarsıldı. Ziraat Bankası Almanya ceza haberi ve gelişmeleri!

Son Dakika: Almanya Ziraat Bankasına Ceza Verdi! Ziraat Bankası Neden Ceza Aldı?

Almanya Bankacılık Denetleme Kurulu tarafından yapılan açıklama ile Ziraat Bankası'na ceza verildiği ilan edildi. Türkiye uzu süredir Halkbank Amerika davası ile çalkalanırken beklenmedik bir hamle ile Almanya Ziraat Bankasına ceza kesti.

Kararın açıklanması ile Ziraat Bankası haberleri arama rekoru kırarken vatandaşlar en çok cezanın nedenini ve açıklanan cezasının Ziraat Bankası üzerindeki etkilerini merak etti. Almanya Bankacılık Denetleme Kurulu BAFİN tarafından açıklanan cezalar son derece ağır yaptırımları içerdi.

ZİRAAT BANKASI SON DAKİKA HABERLERİ: ZİRAAT BANKASI ALMANYA CEZA NEDENİ NE, ZİRAAT BANKASI ALMANYA'DAN NEDEN CEZA ALDI?

Türkiye'nin dev bankası Ziraat Bankası Almanya ceza haberi ile sarsıldı. Sözcü Gazetesi yazarı ve Almanya Temsilcisi Ali Gülen tarafından yapılan özel haberde Ziraat Bankası Almanya Şubeleri arasında yer alan 7 şubeye rekor cezalar kesildiğini duyurmuştu.

Cezaların kesilme nedeni ise yüz milyonlarca euroluk kredilerde uyumsuzluk ve mevduat toplamadaki yaşanan kara para şüpheleri olarak gösterildi.

ziraat-bankası-almanya-ceza

ZİRAAT BANKASI ALMANYA CEZA LİSTESİ! ALMANYA'DA KESİLEN CEZALAR NELER, ALMANYA'DA ZİRAAT BANKASINA VERİLEN CEZALAR NE?

Sözcü Gazetesi tarafından yapılan habere göre Ziraat Bankası'na banka kapatma cezasının bir altında olan cezalar verildi. Bu cezalar şu şekilde sıralandı:

Ziraat Bankası'na Almanya'da büyük miktarda kredi verme yasağı getirildi. Türkiye'den gösterilen ipotekler üzerinden Ziraat Bankası yüksek limitli kredi veremeyecek.

Ziraat Bankası'nın Almanya'da yüksek tutarlı mevduat hesabı açması ve piyasanın daha üzerinde mevduta faizi vermesi yasaklandı.

Ziraat Bankası yönetimine Türkiye tarafından atanan ve çeşitli aralıklarla gönderilen 4 genel müdür reddedildi.

Almanya Bankacılık Denetleme Kurulu BaFin tarafından Ziraat Bankası tarafından yapılacak olan tüm bankacılık işlemlerinde daha fazla öz sermaye kullanımı yapılması kararlaşıtırıldı.

İdari işlemler için Ziraat Bankası tarafından özel maddelerin yerine getirilmesi talep edildi.

Ziraat Bankasına ceza olarak tüm bu sınırlamaların yanı sıra rekor seviyede para cezası kesildi.

Yapılan haberlere göre Türkiye'de çıkarılan varlık barışı yasası ile beraber yurt dışında yaşayan kişilerin bazılarının paralarının Ziraat Bankası üzerinden Türkiye'ye gönderilmesi BaFin tarafından yapılan denetimlerin arttırılmasına neden oldu. Ziraat Bankası yönetimi tarafından ise cezaya itiraz edilip edilmeyeceği yönünde bir açıklama henüz yapılmadı.

SONRAKİ HABER