Son Dakika Asgari Ücrete Zam Haberi: 2022 Asgari Ücret Maaşını 4 Bin TL Yapacak Teklif Çalışma Bakanlığı'na Sunuluyor

Asgari ücretli milyonlarca çalışan 2022 zam haberlerini yakından takip ederken son dakika gelişmesi yaşandı. Asgari ücret gelir vergisi kesintisi kaldırılacak mı, ne zaman belli olur, ne kadar olacak?

Finans 20.10.2021 - 16:35 20.10.2021 - 16:44 Gülcan Özer

2022 asgari ücret zam görüşmeleri için geri sayım başlarken işçi sendikaları ve işveren temsilcileri zam tekliflerini sunmaya devam ediyor. Bunlardan biri de İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener tarafından sunuldu. Son dönemde sık sık gündeme gelen asgari ücretten gelir vergisi kesintisi hakkında Özgener'de kaldırılması yönünde talepte bulundu. 

Asgari ücretten vergi kesintisi kaldırıldığı takdirde 2022 zam oranı ile beraber asgari ücretin 4 bin TL olacağı tahmin ediliyor. Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin ardından geçim derdi artan asgari ücretli çalşanlar yüksek zam beklerken işverende de ekonomideki dalgalanma nedeni ile devletin vergiden feragat ederek maaş iyileştirmesi yapmasını talep ediyor. 

vergi kesintisi kaldırılacak mı

ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ ALINMAYACAK! İZTO BAKANLIĞA SUNACAK...

İZTO Başkanı Özgener tarafından yapılan açıklamada "Asgari ücretin vergiden muaf olması ile ilgili dün İzmirli il ve ilçe oda ve borsaların katılımıyla düzenlenen yönetim kurulları ortak toplantısında bir karar aldık. Asgari ücretlilerin vergiden muaf olması ve asgari ücretin üzerinde olan çalışanların da asgari ücrete kadar muaf, üstünün vergilendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuyu hemen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız ile TOBB Başkanımıza ileterek takipçisi olacağız" denilerek teklifin bakanlığa sunulacağı ilan edildi. 

gelir-vergisi-asgari-ücret-kesintisi

ASGARİ ÜCRETTEN GELİR VERGİSİ KESİNTİSİ KALKARSA 2022 ZAMLI ASGARİ ÜCRET MAAŞI KAÇ TL OLUR?

Eylül ayı enflasyonu yüzde 19,53 oranında seyrederken yıllık enflasyonu en kötü koşullarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın jesti ile yüzde 20'ye tamamlanacağı varsayılıyor. Asgari ücretten 456,13 liralık vergi kesintisi yapılırken yüzde 20 zamla beraber verginin de maaşa eklenmesi durumunda 2022 asgari ücret zammı ile maaşın 3 bin 937 TL olarak ödenmesi gündeme geliyor. 

2 bin 825 TL olan asgari ücret maaşı gelir vergisi kesintisinin kaldırılması ve yüzde 20 oranında 2022 asgari ücret maaş zammı uygulanması durumunda 4 bin lira bandına dayanacak. Ekonomideki çalkantı ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeni ile asgari ücretliler büyük bir geçim derdine düşerken hükümetin bu sene yüksek zam yapması bekleniyor. Özellikle de 2023 seçimlerine yatırım olarak yüksek zam yapılabileceği belirtilirken 4 bin TL rakamı heyecan yarattı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@