Son Dakika! Bakan Kurum Açıkladı "Plastik Ambalajlara Depozito Uygulaması Başlıyor"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Antalya'da, 2023'e Doğru Türkiye'de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Emlak Haberleri 20.01.2019 - 12:17 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Antalya'da, 2023'e Doğru Türkiye'de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "2023'e kadar tüm içecek ambalajlarında depozito uygulamasına geçeceğiz." dedi.Tüm İçecek Ambalajlarında Depozito Zorunlu Oluyor! Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı sonuç bildirgesini kamuoyu ile paylaştı. Paylaşılan bilgirgede yer alan maddelere göre çevrenin korunması adına tüm içecek ambalajlarında depozito 2023 yılına kadar zorunlu hale gelecek. Depozito Sistemi Nasıl Uygulanacak?Bakan Kurum daha öncede yapmış olduğu açıklamasında "Biliyorsunuz dün itibariyle kanun, Resmi Gazete’de yayınlandı. 1 Ocak 2019 itibariyle plastik poşetlerimiz ücretli hale geliyor. 25 kuruş ücret alacağız. Yıllık 30-35 milyar adet poşet kullanımını, kişi başı bu 440 adete geliyor, bunu inşallah en kısa zamanda düşürmeyi hedefliyoruz.40 adete kadar düşürmeyi hedefliyoruz. O manada, çevreyi korumak adına, plastik poşetlerin ücretlenmesi bizim için büyük önem arz ediyor ve inşallah 2019 itibariyle başlamış olacağız. Artık eski pazar çantalarımıza, filelerimize hep beraber dönmek istiyoruz.Diğer taraftan pet şişe, metal şişe, cam şişe, karton kaplara, plastik kaplara ilişkin de yine bir uygulama geliyor. Bu uygulamayla birlikte bunu piyasaya süren firmalar, bu işlerin toplanmasına ilişkin bakanlığımıza bir bedel yatıracaklar. Pet şişe başına, cam şişe başına...Biz de bunların toplanması ile sıfır atık sisteminde geri dönüşümüne ilişkin bir sistem kurup, bu sistemde harcayacağız. Sıfır atık sistemiyle 2023 yılında yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamayı öngörüyoruz. Ve vatandaşlarımızı, gençlerimizi, çocuklarımızı, yaşlılarımızı da bu kampanyamıza güçlü bir şekilde davet ediyoruz" diyerek konu hakkında açıklamada bulunmuştu. Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@