Son Dakika! Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi Yasalaştı!

Finansal piyasalara ilişkin pek çok önemli düzenleme içeren Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, yapılan görüşmelerin ardından TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

EKONOMİ 20.02.2020 - 22:46 15.07.2021 - 00:09 SERHATMEDYA

Finansal piyasalara ilişkin pek çok önemli düzenleme içeren Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, yapılan görüşmelerin ardından TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi hakkında TBMM Genel Kurulunda yapılan görüşmeler tamamlandı. BANKACILIK KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİ YAPAN KANUN TEKLİFİ YASALAŞTI! Yapılan görüşmelerin ardından Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı. Yapılan yasal düzenlemelerin ardından yürürlüğe girecek olan önemli yasal düzenlemeler şu şekilde sıralandı;Kalkınma ve yatırım bankalarının da katılım bankaları gibi faizsiz esasa göre fon kullandırmasına imkan sağlanıyor. Bir diğer düzenleme ise izinsiz mevduat toplama, bankacılık faaliyetinde bulunma, banka adını kullanma vakalarına karşı karşı internet sitelerine erişim yasağı uygulaması geliyor.Bankalar adına değiştirilen bir düzenleme ise finansal piyasalarda manipülatif hareketlere karşı idari para cezası uygulaması geliyor. 

TBMM Başkanlığı'na sunulan kanun teklifinde yer alan bir başka düzenleme ise banka ücret ve komisyonlarında yetkinin Merkez Bankası'nda olmasına yönelik karar. Bu kapsamda yeni düzenlemde bankaların kredi, mevduat, dış ticaret, transfer, nakit yönetimi, kredi kartı her türlü işlemden aldığı ücret, masraf ve komisyonların belirlenmesi yeniden düzenlenecek. Bu kapsamda yapılacak düzenleme Merkez Bankası'nda olacak.Bankacılık sisteminin geneli için belirlenen ve uygulamaya alınan standart oran ve sınırların kalkınma ve yatırım bankaları için farklılaştırılması konusunda BDDK'ye yetkili kabul edilecek. 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@