SON DAKİKA: Bankalar İsyan Bayrağını Çekti! İndirim Beklenen Faiz Oranlarında Rüzgar Terse Döndü, Faizler Yükseldi

Bankalarda faiz depremi yaşandı! Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi sonrası beklentilerin bankalar faiz yükseltti. Kredi kartı gecikme faizi ve esnek hesap aylık akdi faiz oranı yükseldi.

Finans 02.12.2021 - 08:14 02.12.2021 - 08:14 Gülcan Özer

Bankaların kredi faiz oranları güncellendi. Bugün itibariyle kredi faizleri güncellenirken bankalar aynı zamanda kredi kartı gecikme faizi ve esnek hesap aylık akdi faiz oranları için de güncellemeye gitti. 

Merkez Bankası tarafından Kasım ayında yapılan 100 baz puanlık faiz indirimi ile son 3 toplantıda toplam 400 baz puanlık indirim gerçekleştirirken gözler bankaların faiz oranları rakamlarına çevrilmişti. Ne yazık ki kamu bankaları dahi sadece ticari ve konut kredisi faiz oranları için indirim kararı alırken ihtiyaç kredi faizler için bir indirim gelmemişti. Bugün itibari ile indirim beklenen faiz oranlarında yükseliş yaşandı. 

İHTİYAÇ KREDİ FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ, SON DAKİKA! KREDİ FAİZLERİ NE ZAMAN DÜŞER?

Bir sonraki Merkez Bankası toplantısı 16 Aralık 2021 Perşembe günü gerçekleştirilecek. Bu toplantı ile yine Merkez Bankası tarafından faiz indirimi yapılması bekleniyor. TCMB Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Aralık ayı PPK toplantısı ile 100 baz puan faiz indirimi yapılması beklenirken böylelikle politika faiz oranı rakamının yılı yüzde 14 ile kapatması hedefleniyor. 

kredi faizleri neden yükseldi

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Altınbaş Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu "Düşük faizli krediler şirketlere verilirken, düşük ve orta gelirlilerin başvurduğu ihtiyaç kredileri ve kredi kartlarında, aksine 'makro ihtiyati' önlemler adı altında borçlanma zorlaştırılıyor. Bankaların temel fon kaynağı mevduatların faizlerinin de düşük tutulması isteniyor. Bu durum haliyle döviz ikamesini, yani dolar, euro tutmayı teşvik ediyor. Gerçek kişilerin şu anda 145 milyar dolar mevduatı var ve bu kesimin serveti Eylülden bu yana, faiz zorlamasıyla 580 milyar lira artmış durumda" diyerek mevcut konjüktürde kredi faiz oranlarında bir indirim yaşanmasının zor olduğunu dile getirmişti.

yapı kredi gecikme faizi mesajı

BANKALARDAN KÖTÜ HABER! KREDİ KARTI FAİZ ORANLARI GECİKME FAİZİ VE ESNEK HESAP FAİZİ YÜKSELDİ Mİ?

Evet, ne yazık ki bankalar vatandaşa kötü haberi verdi ve ay sonunu getirmekte zorlanan kişilerin en çok tercih ettikleri 2 borçlanma ürününde faiz artışı yaşandı. Bankalar müşterilerine peş peşe mesaj göndermeye başlarken kredi kartı gecikme faizi yüzde 28 seviyesine dayanırken esnek hesap olarak bilinen ve hesapta para olmasada işlem yapmayı sağlayan artı para limiti kullanılması durumunda esnek hesap aylık akdi faiz oranı ise 1,80 seviyesine çekildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@