Son Dakika: Bloomberg HT Aralık Ayı Enflasyon Beklentisi Tahmini 2021 Beklenti Anketi Sonuçları Açıklandı!

Ekonomistlerin Aralık ayı enflasyon beklentisi belli oldu. Bloomberg HT Aralık ayı enflasyon beklenti anketi sonuçları yayımlandı. Aralık ayında enflasyon ne olur, enflasyon rakamları düşecek mi?

Finans 28.12.2021 - 15:10 28.12.2021 - 15:12 Gülcan Özer

Milyonlarca memur ve emekli için enflasyon farkı zammı hesaplaması için kullanılacak olan Aralık ayı enflasyon rakamları için geri sayım hızladı. Aralık ayı enflasyon beklentisi memur zammı yanı sıra aynı zamanda Ocak 2022 resmi kira artış oranı rakamı, altın fiyatları ve dolar kuru tahminleri için de büyük bir öneme sahip bulunuyor ve yakından takip ediliyor. 

Enflasyon rakamları için geri sayım büyük bir hızla devam ederken ekonomistlerin Aralık ayı enflasyon oranı tahmini de açıklandı. Bloomberg HT tarafından gerçekleştirilen Aralık ayı enflasyon anketi verileri kamuoyuna açıklandı. Ekonomistlerin tahimnlerini tutturması durumunda piyasa enflasyonu son 19 senenin zirvesine tırmanacak ve büyük bir yükseliş gösterecek. 

BLOOMBERG HT ARALIK AYI ENFLASYON BEKLENTİ ANKETİ SONUÇLARI AÇIKLANDI: ENFLASYONDA YÜKSELİŞ SÜRECEK Mİ?

Bloomberg HT ekonomi masası tarafından 22 ekonomistini ve kurumun katılımı ile gerçekleştirilen Aralık ayı enflasyon anketi sonuçları yayımlandı. Yapılan ankette Aralık ayı yıllık enflasyon beklentisi yüzde 29,59 olarak açıklandı. 

Yıllık enflasyon oranları Aralık 2021 beklentisi ankete katılan 22 kurum tarafından en düşük yüzde 24 ve en yüksek yüzde 37,3 olarak açıklandı. Aralık ayı TÜFE beklentisi aylık ise yüzde 8,1 olarak gerçekleşti. Ankette en düşük aylık TÜFE beklentisi yüzde 3,5 olarak açıklanırken en yüksek aylık enflasyon tahmini beklentisi ise yüzde 14,6 olarak ilan edildi. Ekonomistlerin enflasyon tahmini beklentisi tutarsa bu durumda yıllık enflasyon 2022 senesinin Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesini görmüş olacak. 

TÜİK TEFE TÜFE ARALIK 2021 ENFLASYONU VE OCAK AYI 2022 RESMİ KİRA ARTIŞI ZAM ORANI, NE ZAMAN HANGİ TARİHTE AÇIKLANACAK?

Enflasyon rakamları 3 Ocak 2022 tarihinde saat 10:00'da Türkiye İstatistik Kurumu resmi internet sitesi TÜİK GOV TR üzerinden duyurulacak. İlan edilen rakamlar arasında yer alan aylık TÜFE ortalaması emekli ve memur maaş zammı için kullanılırken 12 aylık TÜFE ortalaması ise resmi kira artışı zam oranı olarak kullanılacak. Söz konusu rakamlar bu nedenle milyonlarca kişi tarafından yakından takip edilecek. Ne yazık ki enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin Aralık ayında da devam etmesi bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@