Son Dakika: Borsa'da İşlemler Durduruldu! Yoğun Satış Baskısı Sonrasında Devre Kesici Yine Uygulamaya Alındı

Türk Lirası dolar ve Euro karşısında büyük kayıplar yaşarken Borsa'da da satış baskısı sürdü. Yoğun satışların ardından borsada devre kesici yeniden uygulamaya alındı. Borsa'da son durum ne?

Finans 20.12.2021 - 16:12 20.12.2021 - 16:12 Gülcan Özer

Perşembe günü Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi hamlesinin ardından Cuma günü borsa büyük kayıplar vermiş, yapılan blok satışlar sonrasında devre kesici uygulamaya alınmıştı. Borsa araya giren 2 günlük hafta sonu tatilinin ardından ne yazık ki Pazartesi günü haftanın ilk işlem gününe yine düşüş yönlü başlamıştı. 

Borsa'nın yaşadığı kan kaybı tüm hızı ile sürerken akşam kapanışına doğru satış baskısının büyük bir hızla artması nedeni ile devre kesici bir kere daha uygulamaya alındı. Yapılan açıklama ile saat 15:53:55 itibarıyla Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi bir kere daha devreye alındı. Devre kesici sistem ile Pay Piyasasındaki tüm sıralarda, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem gören pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası Pay Repo Pazarı’nda yapılan tüm işlemler geçici olarak durduruldu. 

BORSA'DA İŞLEMLER DURDURULDU!

Yeni haftaya yüzde 3,71'lik bir düşüşle 2 bin 7 puan sınırından başlayan BIST 100 endeksi tepki alımları ile toparlanma sinyali vermişti. Ardından başlayan yeni satış dalgası ile borsa büyük bir hızla aşağı yönlü seyretmeye başlarken saat 15:53:55 itibarıyla Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi uygulamaya alındı. 

Devre kesicinin uygulamaya girmesi ile  Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem gören pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası Pay Repo Pazarı’nda yapılan tüm işlemler geçici olarak durdurulmuş oldu. Hatırlanacağı üzere Cuma günü de piyasalar dalgalanmış, borsada yoğun satış baskısı nedeni ile iki kez işlemler durdurulmuş ve devre kesici uygulamaya alınmıştı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@